Samuel Čečetka

Samuel Čečetka (Csecsetka) (∗ 9. august 1818 Banská Bystrica – † 22. október 1896 Banská Bystrica) bol evanjelický náboženský spisovateľ a pedagóg. Odborník na cirkevné právo.

Jeho otec Daniel Čečetka, jeho matka Mária rod. Lehocká

Životopis Gymnázium absolvoval v Banskej Bystrici a v Miskolci, filozofický kurz v Banskej Štiavnici, teológiu v Bratislave, 1843 – 1844 študoval na univerzite v Jene. Po 1844 domáci učiteľ, od 1851 riaditeľ evanjelický lýcea v Banskej Štiavnici, od 1856 prof. a potom rektor evanjelický lýcea v Bratislave, prvý riaditeľ tamojšej evanjelický teologickej akadémie. Od 1896 žil v Banskej Bystrici. Špecialista v evanjelickom cirkevnom práve, z ktorého publikoval systematický prehľad na historickom základe. Dielo syntetizovalo a doplnilo predošlé práce i čiastkové monografie, zostáva základnou príručkou k dejinám protestantizmu na Slovensku.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13538898.

Samuel Čečetka má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo