Ružena Jilemnická

Ružena Jilemnická (rodená Hudcová, pseudonymy Vlasta, Roku Záskalská) (∗ 15. február 1897, Brno, Česko – † 19. august 1947 Svätom Jure) bola slovenská spisovateľka českého pôvodu a pedagogička, manželka spisovateľa Petra Jilemnického.

Životopis Do roku 1916 študovala na Učiteľskom ústave v Brne. Pôsobila ako učiteľka na viacerých miestach v Česku a na Slovensku, v rokoch 1923 – 1925 v Brezne. Bola predstaviteľkou ženského hnutia na Slovensku. Zomrela v roku 1947 v Svätom Jure, pochovaná bola v Letohrade.

Tvorba Svoje postrehy, črty, príbehy zo života a besednice v duchu socialistických ideí publikovala na stránkach periodík Proletárka, Spartakus a i. Je autorkou brožúrky o prírodných javoch, zemepisných zaujímavostiach a prírodovede (Znáš ten kraj, kde citrony kvitnú? 1936). Dokumentárnu aj umeleckú hodnotu má jej korešpondencia s manželom Petrom Jilemnickým, priateľmi a príbuznými (Plamienky šťastia 1979).

Dielo *1936 – Znáš ten kraj, kde citrony kvitnú? *1979 – Plamienky šťastia

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12050600.

Ružena Jilemnická má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Peter Jilemnická: Peter Jilemnická, a jeho ulice, Peter Jilemnická na wikipédii.
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 15. februára, Narodenia v 1897, Osobnosti z Brna, Úmrtia 19. augusta, Úmrtia v 1947, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo