Ružena Bajcsyová

Ružena Bajcsyová, zdroj wikipédia

Ružena Bajcsyová, rodená Kučerová (angl. Ruzena Bajcsy; * 28. máj 1933 Bratislava) je americká informatička a počítačová vedkyňa slovenského pôvodu, špecializujúca sa na oblasť robotiky. Pôsobí ako emeritná riaditeľka ústavu CITRIS (angl. Center for Information Technology Research in the Interest of Society, doslovne Centrum pre výskum informačných technológií v záujme spoločnosti) na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Je tiež vedúcou riaditeľstva National Science Foundation v oblasti počítačov a informácií s právomocou nad rozpočtom 500 miliónov dolárov. Na Pensylvánskej univerzite viedla najmenej 28 doktorandov, ktorí získali titul Ph.D.

Životopis

Narodila sa do židovskej rodiny stavebného inžiniera Felixa Kučeru. Jej matku zavraždila slúžka, keď mala 3 roky. Otec sa znovu oženil a rodina konvertovala na kresťanstvo. Na jeseň, 21.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q10959.

Ružena Bajcsyová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí matematici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo