Rudolf Pilfousek

Rudolf Pilfousek, zdroj wikipédia

Rudolf Pilfousek (* 2. január 1899, Habartice, Rakúsko-Uhorsko – † 5. marec 1980, Erlangen, Nemecko) bol vojak, dôstojník delostrelectva, plukovník generálneho štábu. Ako dôstojník slovenskej armády na východnom fronte velil najskôr Rýchlej skupine a nejskôr aj Zaisťovacej divízii. Aktívne presadzoval úzku slovenskú spoluprácu s Nemeckom. V roku 1944 sa stal príslušníkom nemeckých Schutzstaffel (SS).

Pôvod a mladosť

Rudolf Pilfousek bol pôvodom etnický Nemec pochádzajúci z českých oblastí, pre ktoré sa ujal názov Sudety. Po absolvovaní štyroch tried meštianskej školy nastúpil do školy pre kadetov v Traiskirchene (dnešné Rakúsko). V roku 1918 krátko pôsobil na talianskom fronte.

V ozbrojených silách Česko-slovenska

1. januára 1919 vstúpil do československej armády, kde pôsobil ako nižší dôstojník batérie, neskôr učiteľ, prednosta oddelení štábu brigády pri delostreleckých jednotkách v Chebe, v Stříbre neskôr v Bratislave, v Plzni, Olomouci, v Spišskej Novej Vsi.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q9323817.

Rudolf Pilfousek má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, Narodenia 31. marca, Narodenia v 1939, Osobnosti z Nitry, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo