Rudolf Králik

Rudolf Králik (∗ 18. apríl 1893, Hronec – † 14. november 1944, Lomnistá dolina-Jasenské hole) bol slovenský robotník, protifašistický bojovník a funkcionár KSČ.

Rodina , otec Ján Králik , matka Mária rod. Róthová

Životopis Pomocný, potom odborný robotník v št. železiarňach v Podbrezovej. Člen Česko-slovenskej sociálne demokratickej strany robotníkov a jej odborov, 1920 spoluzakladateľ organizácie Robotníckej telovýchovnej jednoty v Podbrezovej, zakladajúci člen organizácie KSČ v Podbrezovej, člen jej OV v Brezne. Organizátor triednych bojov pracujúcich, 1932 - 1933 org. zjazdy horehronského ľudu, protiexekučné vzbury v Bacúchu a v Polomke. Účastník ilegálneho protifašistického hnutia, 1944 člen RNV, účastník podbrezovskej konferencie závodných výborov a dôverníckych zborov v októbri 1944. Zahynul pri ústupe SNP do hôr.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12775553.

Rudolf Králik má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Štefan Králik: Štefan Králik, a jeho ulice, Štefan Králik na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo