Rudolf Dilong

Rudolf Dilong, zdroj wikipédia

Rudolf Dilong (∗ 1. august 1905, Trstená – † 7. apríl 1986, Pittsburgh) bol slovenský básnik katolíckej moderny, katolícky kňaz, člen františkánskeho rádu.https://zlatyfond.sme.sk/autor/86/Rudolf-Dilong

Životopis Po maturite sa Rudolf Dilong stal mníchom františkánskej rehole. V mladosti sa stal jeho blízkym priateľom aj básnik Štefan Atila Brezány, s ktorým Dilong udržoval sporadický písomný kontakt aj počas neskoršej emigrácie. Pôsobil v Kremnici, Hlohovci, Malackách.https://dennikn.sk/665717/denisa-fulmekova-moja-babicka-a-knaz-dilong-sposobili-v-malackach-velike-halo/https://www.martinus.sk/?uItem=248639#description Po absolvovaní štúdia katolíckej teológie ho v roku 1929 vysvätili za kňaza. Niekoľko rokov pôsobil ako stredoškolský profesor náboženstva. Po vypuknutí 2. svetovej vojny narukoval ako vojenský kňaz do armády. V roku 1936 sa na besede v malackom hostinci Bersón zoznámil so židovskou poetkou Valériou Reiszovou, ktorú ochránil pred deportáciou do koncentračného tábora a s ktorou úmyselne splodil v roku 1942 jedinú dcéru Dagmar. Valéria konvertovala na katolicizmus pred 15. marcom 1939. Po Dilongovej emigrácii sa vydala za Jozefa Krivdu. Dcéra Dagmar sa vydala za Jozefa Kota a narodila sa im jediná Dilongova vnučka, spisovateľka Denisa Fulmeková. V roku 2016 napísala o vzťahu svojich starých rodičov román Konvália.

V roku 1945 odišiel Dilong do emigrácie. Najskôr sa usadil v Ríme, v roku 1947 odišiel do Argentíny, kde najskôr pôsobil ako kňaz slovenských vysťahovalcov v Buenos Aires. Redigoval periodikum Slovenské zvesti. Od roku 1965 žil v kláštore v Pittsburghu v USA. Tu pracoval ako redaktor Listov sv. Františka. Pracoval aj ako funkcionár Svetového kongresu Slovákov. V roku 1969 navštívil Slovensko a mal v pláne zostať tu. Existuje niekoľko verzií, prečo tak neurobil. Podľa J. Rydla to má na svedomí Ladislav Novomeský. Dilong dostal od literárnych kritikov mnoho prívlastkov – utajený mních, knieža básnikov, básnik uštipnutý slobodou, básnik stratenej slovenskej slobody. Bol považovaný za básnika-búrliváka. Zomrel v Pittsburgu v Spojených štátoch 7. apríla 1986. Je pochovaný na pôde františkánskeho kláštora Sedembolestnej Panny Márie vo Valparaise, v štáte Indiana (USA).

Tvorba Dilong sa svojou tvorbou radí medzi najvýznamnejších a najplodnejších autorov katolíckej moderny. Venoval sa najmä písaniu poézie, no i dráme. Bol tiež zakladateľom časopisu Postup. Svoje diela umiestňoval do vidieckeho prostredia, venoval sa témam detstva a často opisoval svoju rodnú Oravu, čo mu poskytovalo vítané útočište a stabilitu najmä v období 2. svetovej vojny. Napísal viac než 100 diel, pričom mnohé z nich zhoreli počas požiaru kláštora v Argentíne.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12050136.

Rudolf Dilong má na Slovensku 6 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. R. Dilonga, Hlohovec
  2. Rudolfa Dilonga, Malacky
  3. Dilongova, Prešov
  4. Rudolfa Dilonga, Trnava
  5. R. Dilonga, Trstená
  6. Rudolfa Dilonga, Žilina

Zoznam bodov

  1. Dilongova, autobusová zastávka, DPMP, spravuje DPMP,
    Dilongova 6, 080 01 Prešov
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Slovenskí dramatici, Narodenia 1. augusta, Narodenia v 1905, Osobnosti z Trstenej, Úmrtia 7. apríla, Úmrtia v 1986, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo