Roman Olekšák

Roman Olekšák (* 10. február 1978, Poprad) je slovenský dramatik, režisér a prekladateľ. Autor divadelných aj rozhlasových hier, v televíznom priemysle známy ako scenárista seriálovej produkcie, s prevahou diel kriminálneho žánru. Tvorivé zázemie nachádza často v titulnej spolupráci s inou kmeňovou umelkyňou, Valeriou Schulczovou, a to ako na javisku či obrazovke, takisto v adaptáciách v rozhlase.

Prekladá hlavne z nemčiny a, v rámci externej pedagogickej činnosti, svojho času vyučoval divadelnú tvorbu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Okrem iného, je štvornásobným finalistom i trojnásobným držiteľom niekdajšej výročnej literárnej Ceny Alfréda Radoka, už v závislosti na jej pozícii. Po boku Schulczovej zvíťazil pre zmenu v odlišnej zaniklej medzinárodnej súťaži – Beverly Hills Screenplay Contest, tejto určenej pre scenáristov.

Umelecká činnosť

Divadelná tvorba

autorské diela / preklady / dramaturgie / úpravy / dramatizácie / réžie

Z amatérskych súborov, v roku 2004 mládežnícke alternatívne Divadlo Pictus pri MsKS v Rimavskej Sobote naštudovalo Olekšákovu hru Negativisti
(r. Z. Ferenczová), s ktorou sa účastnilo i na regionálnom festivale Scénická žatva v Martine.

Rozhlasová tvorba

autorské hry / dramatizácie / réžie

Televízna tvorba a film

dramaturgie / námety / scenáre

Literárna činnosť

autorské texty / preklady

Úspechy a ocenenia

Poznámky

Referencie

Počnúc divadelnou sezónou 2007/2008, ročenky DÚ neuvádzajú poradové čísla chronologicky.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q112385160.

Roman Olekšák má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí dramatici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo