Roger Penrose

Roger Penrose, zdroj wikipédia

Roger Penrose (∗ 8. august 1931, Colchester, Spojené kráľovstvo) je britský matematický fyzik a emeritný profesor matematiky na Oxfordskej univerzite.

Je známy predovšetkým vďaka svojej práci v oblastiach všeobecnej teórie relativity a kozmológie. Je tiež amatérskym filozofom. Je členom Poľskej akadémie vied.

V roku 2020 získal polovicu Nobelovej ceny za predikciu vzniku čiernych dier na základe všeobecnej teórie relativity, druhú polovicu získali nemecký astrofyzik Reinhard Genzel a americká astronómka Andrea Ghezová za objav supermasívneho objektu v jadre našej galaxie.https://science.hnonline.sk/astronomia-a-vesmir/2224471-odhalili-tajomsta-v-najtemnejsom-kute-vesmiru-a-dostali-nobelovku-za-fyziku

Referencie

x

Viac na wikipédii, wikidata Q193803.

Roger Penrose má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, Narodenia 6. novembra, Narodenia v 1908, Osobnosti z Blatnice, Úmrtia 13. júna, Úmrtia v 1974, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo