Rodion Jakovlevič Malinovskij

Rodion Jakovlevič Malinovskij, zdroj wikipédia

Rodion Jakovlevič Malinovskij (rus. Родио́н Я́ковлевич Малино́вский; * 23. november 1898, Odesa – † 31. marec 1967, Moskva) bol sovietsky vojvodca, maršal (1944), hrdina ZSSR. V rokoch 1957 až 1967 minister obrany ZSSR. Mnohými považovaný za najschopnejšieho povojnového ministra obrany Sovietskeho zväzu.

Život

Detstvo a počiatočná kariéra v armáde

Narodil sa v Odese. Napriek špekuláciám, že bol nemanželským dieťaťom, však prevažuje názor, že jeho biologický otec zememerač Jakov Malinovskij zomrel ešte pred jeho narodenín. Po tom čo sa jeho matka vydala, utiekol z domu a od 13 rokov sa pretĺkal životom sám ako námezdný robotník až kým sa o neho nezačala starať teta v Odese. Po začiatku 1. svetovej vojny v júli 1914 ešte nebol dosť starý na to, aby mohol vstúpiť do armády. Napriek tomu nastúpil v meste do vojenského transportu a dostal sa na front, tam ho síce objavili, no zodpovedných dôstojníkov nakoniec presvedčil nech ho zapíšu ako dobrovoľníka.

x

Viac na wikipédii.

Rodion Jakovlevič Malinovskij má na Slovensku 21 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Malinovského, Bánov
 2. Malinovského, Brezno
 3. Malinovského, Čachtice
 4. Malinovského, Ivanovice na Hané
 5. Malinovského, Klenovec
 6. Malinovského, Krupina
 7. Malinovského, Lednice
 8. Maršála Malinovského, Lučenec
 9. Malinovského, Malé Uherce
 10. Malinovského, Martin
 11. Malinovského, Nové Mesto nad Váhom
 12. Malinovského, Olomouc
 13. Malinovského, Partizánske
 14. Malinovského, Poprad
 15. Malinovského, Slavkov u Brna
 16. Malinovského, Tisovec
 17. Tř. Maršála Malinovského, Uherské Hradiště
 18. Malinovského, Vígľaš
 19. Malinovského, Želovce
 20. Malinovského, Židlochovice
 21. Maršála Malinovského, Zvolen
Kategórie: Narodenia 23. novembra, Narodenia v 1898, Osobnosti z Odesy, Úmrtia 31. marca, Úmrtia na rakovinu, Úmrtia v 1967, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo