Rodion Jakovlevič Malinovskij

Rodion Jakovlevič Malinovskij, zdroj wikipédia

Rodion Jakovlevič Malinovskij (rus. Родио́н Я́ковлевич Малино́вский; * 23. november 1898, Odesa – † 31. marec 1967, Moskva) bol sovietsky vojvodca, maršal (1944), hrdina ZSSR. V rokoch 1957 až 1967 minister obrany ZSSR. Mnohými považovaný za najschopnejšieho povojnového ministra obrany Sovietskeho zväzu.

Život

Detstvo a počiatočná kariéria v armáde

Narodil sa v Odese. Napriek špekuláciam, že bol nemanželským dieťaťom, však prevažuje názor, že jeho biologický otec zememerač Jakov Malinovskij zomrel ešte pred jeho narodenín. Po tom čo sa jeho matka vydala, utiekol z domu a od 13 rokov sa pretĺkal životom sám ako námezdný robotník až kým sa o neho nezačala starať teta v Odese. Po začiatku 1. svetovej vojny v júli 1914 ešte nebol dosť starý na to, aby mohol vstúpiť do armády. Napriek tomu nastúpil v meste do vojenského transportu a dostal sa na front, tam ho síce objavili, no zodpovedných dôstojníkov nakoniec presvedčil nech ho zapíšu ako dobrovoľníka.

x

Viac na wikipédii.

Rodion Jakovlevič Malinovskij má na Slovensku 14 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Malinovského, Bánov
 2. Malinovského, Brezno
 3. Malinovského, Čachtice
 4. Malinovského, Klenovec
 5. Štvrť Maršála Malinovského, Lučenec
 6. Malinovského, Malé Uherce
 7. Malinovského, Martin
 8. Malinovského, Nové Mesto nad Váhom
 9. Malinovského, Partizánske
 10. Malinovského, Poprad
 11. Malinovského, Tisovec
 12. Malinovského, Vígľaš
 13. Maršála Malinovského, Zvolen
 14. Malinovského, Želovce
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 23. novembra, Narodenia v 1898, Osobnosti z Odesy, Úmrtia 31. marca, Úmrtia v 1967, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo