Pierre Curie

Pierre Curie, zdroj wikipédia

Pierre Curie (* 15. máj 1859, Paríž, Francúzsko – † 19. apríl 1906, Paríž) bol francúzsky fyzik a chemik, manžel Marie Curiovej. Pôsobil ako profesor na École de physique et de chimie, potom na Sorbonne, člen Akadémie vied.

Spočiatku sa venoval symetrii kryštálov. Roku 1880 objavil spolu so svojím bratom Paulom Jacquesom Curiem piezoelektrický jav. Potom sa venoval magnetizmu látok – objavil nezávislosť diamagnetizmu od teploty, ďalej Curieho zákon pre paramagnetizmus a zistil, že pri určitej teplote sa feromagnetizmus mení na paramagnetizmus. Od roku 1896 pomáhal svojej žene pri výskume rádioaktivity uránovej rudy, pričom sa zameral na fyzikálny výskum rádioaktívneho žiarenia.

x

Viac na wikipédii.

Pierre Curie má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Joliota Curie, Poprad
Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, Narodenia 15. mája, Narodenia v 1859, Osobnosti z Paríža, Úmrtia 19. apríla, Úmrtia v 1906, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo