Petr Bezruč

Petr Bezruč, zdroj wikipédia

Petr Bezruč je literárny pseudonym Vladimíra Vašeka (∗ 15. september 1867, Opava – † 12. február 1958, Olomouc), českého básnika, ktorý uverejnil svoju jedinú básnickú zbierku Slezské písně na začiatku 20. storočia. Úplne výnimočné verše, ktoré svojim útočným prihováraním sa za sociálne a národné záujmy českých ľudí v Sliezsku nemajú v českej literatúre obdobu ani svojim vznikom, ani štýlom a ani ďalším osudom. Literárni historici radia Bezruča do generácie tzv. anarchistických buričov. Jeho dielo je ovplyvnené symbolizmom a Českou modernou.

Život Rodičia Narodil sa v rodine Antonína Vašeka a Marie Vašekovej (rod. Brožkovej). Jeho otec Antonín Vašek bol učiteľ, filológ a sliezsky buditeľ. Od roku 1860 vydával prvý český časopis v Sliezsku Opavský besedník. Ako jeden z prvých odmietol uznať pravosť rukopisov Královodvorského a Zelenohorského a obvinil Václava Hanku z ich sfalšovania. Jeho matka Marie pochádzala zo zámožnej rodiny z Týnca nad Labem. V roku 1873 bol otec za svoje pročeské aktivity (v takmer nemeckej Opave) nútený sa presťahovať do Brna. Každé leto trávil malý Vladimír Vašek v Háji u Opavy, kam chodieval jeho otec kvôli svojej záľube – lovu. Detstvo Vladimíra Vaška je však poznamenané nezhodami medzi jeho rodičmi a tiež bezohľadnými útokmi proti otcovi za jeho filozofickú prácu o Královodvorskom a Zelenohorskom rukopise. V roku 1880 jeho otec zomiera na tuberkulózu. Matka tak zostala so 6 deťmi sama v zložitej finančnej situácii.

Detstvo V roku 1881 začal navštevovať brnianske gymnázium. Najhorší prospech mal z nemčiny, matematiky a spevu. Sám básnik neskoršie priznal, že hudbe nikdy nerozumel. Ešte na meštianke jeho učiteľ spevu ho posmešne prezýval Anton (ein ton = jeden tón), pretože všetky piesne spieval v jedinom tóne. Naopak darí sa mu v štúdiu gréčtiny. V priebehu štúdia na gymnáziu už píše prvé verše, ktoré sa však nezachovali. Väčšinou sú to ironické veršovačky namierené proti profesorom. Je ovplyvnený čítaním Vrchlického, Svatopluka Čecha, Jana Nerudu, Friedricha Hölderlina a Edgara Allana Poea. Už ako štrnásťročný vie po rusky a číta v origináli Puškina a Lermontova. Na gymnáziu sa mu prospech trvale zhoršuje a po jeho ukončení uvažuje o tom, že vstúpi do kláštora. Nakoniec sa však rozhodne pre štúdium klasickej filológie v Prahe.

Pražské štúdiá Tri roky (1885 – 1888) študoval v Prahe. Štúdium však nedokončil. Tu sa začal intenzívne venovať záľube v antike a v etymológii. Nie je bez zaujímavosti, že medzi jeho učiteľov patrili T. G. Masaryk, Josef Durdík, Jaroslav Goll, Otakar Hostinský. V tomto období väčšinu svojho času trávi v pražských krčmách a kaviarňach. Viacej ako štúdiu sa venuje kartám a pitkám so spolužiakmi. Stretáva sa tu prvýkrát s Janom Herbenom a tiež s Vilémom Mrštíkom, s ktorými diskutuje o literatúre. Stále častejšie však podlieha melanchólii a uzatvára sa do seba. Nezúčastňuje sa na žiadnych politických a vlasteneckých aktivitách. Aj sám neskoršie priznáva, že nenavštívil ani len Národní divadlo, ani katedrálu sv. Víta.

x

Viac na wikipédii.

Petr Bezruč má na Slovensku 42 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Bezručova, Bardejov
 2. Bezručova, Bílov
 3. Bezručova, Blansko
 4. Bezručova, Bratislava
 5. Bezručova, Český Těšín
 6. Bezručova, Frenštát pod Radhoštěm
 7. Bezručova, Frýdek-Místek
 8. Bezručova, Grygov
 9. Bezručova, Hlohovec
 10. Bezručova, Hodonín
 11. Bezručova, Holešov
 12. Bezručova, Kopřivnice
 13. Bezručova, Košice
 14. Bezručova, Litovel
 15. Bezručova, Loštice
 16. Bezručova, Luhačovice
 17. Bezručova, Martin
 18. Bezručova, Mikulov
 19. Bezručova, Nové Zámky
 20. Bezručova, Nový Jičín
 21. Bezručova, Olomouc
 22. Bezručova, Otrokovice
 23. Bezručova, Partizánske
 24. Bezručova, Plumlov
 25. Bezručova, Poprad
 26. Bezručova, Prešov
 27. Bezručova, Příbor
 28. Bezručovo nám., Prostějov
 29. Bezručova, Rožnov pod Radhoštěm
 30. Bezručova, Šlapanice
 31. Bezručova, Slavkov u Brna
 32. Bezručova, Spišská Nová Ves
 33. Bezručova, Studénka
 34. Bezručova, Stupava
 35. Petra Bezruča, Trenčín
 36. Bezručova, Trojanovice
 37. Bezručova, Valašské Meziříčí
 38. Bezručova, Velké Opatovice
 39. Bezručova, Velké Pavlovice
 40. Bezručova, Židlochovice
 41. Bezručova, Žilina
 42. Bezručova, Zlín

Zoznam bodov

 1. Bezruč, hotel,
  Jeseník
 2. Bezručova, parkovisko, číslo 4832,
  Bezručova 26, 741 01 Nový Jičín, Nový Jičín-Horní Předměstí
 3. Bezručova, autobusová zastávka,
  Brněnská 9, 695 01 Hodonín

Zoznam vôd

 1. Bezruč, plocha
Kategórie: Narodenia 15. septembra, Narodenia v 1867, Úmrtia 12. februára, Úmrtia v 1958, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo