Peter Viktor Ličko

Peter Viktor Ličko, zdroj wikipédia

Peter Viktor LičkoMartin Dúbravský: Peter Ličko – k profilu a štýlu skladateľa. Masarykova univerzita V Brně, Filozofická fakulta, Ústav hudební vědy, Brno 2011, uvádzaný aj ako "Viktor von Gesichtchenstein" (∗ 22. január 1946, Rimavská Sobota, Česko-Slovensko) je slovenský hudobný skladateľ a pedagóg.

Životopis Rodina Narodil sa v zmiešanej maďarsko-slovensko-nemeckej rodine na južnom Slovensku. Jeho starí rodičia, ako aj generácie pred nimi, boli zväčša právnici, často vo vysokých štátnych službách, silní katolíci, kalvinisti, niektorí aj kalvinistickí kňazi. Otec bol právnik, neskôr aj riaditeľ rôznych stredných škôl. Povodne sa chcel stať katolíckym farárom, neskôr však prijal presvedčenie tzv. vedeckého ateizmu a stal sa ilegálnym komunistom (ale silne demokratickým, podobne ako napr. Alexander Dubček). Počas holokaustu zachraňoval židovské rodiny. Matka bola učiteľkou klavíra a aj riaditeľkou základnej umeleckej školy.

Štúdium Už keď mal Peter dva roky, otec mu začal púšťať na starom gramofóne orchestrálne symfónie od Beethovena a od Schuberta. Ako trojročný si začal vyspevovať rôzne melódie z týchto symfónií.

Navštevoval Základnú školu (v rokoch 1952 - 1960) s vyučovacím jazykom maďarským v Rimavskej Sobote. Ako sedemročný začal hrať na klavíri a ako deväť až desaťročný skúšal aj komponovať, boli to však iba klavírne improvizácie hrané vždy rovnako a ešte neznotované. Až do roku 1960 ho učila jeho matka. Ako jedenásť až dvanásťročný vyhrával prvé ceny v celoštátnych súťažiach (aj s vlastnými kompozíciami). Medzi rokmi 1960 až 1967 maturoval a absolvoval Štátne konzervatórium v Prahe a to v hre na klavíri, v hudobnej estetike a príležitostne absolvoval aj kompozičné kurzy. Vtedy prakticky prestal komponovať a až na niekoľko výnimiek až do roku 1982 prakticky nič neskomponoval.

x

Viac na wikipédii.

Peter Viktor Ličko má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam bodov

  1. Lička, miesto,
    982 01 Gemer, okres RA
    Súradnice: 48°27'33"N, 20°19'17"E
  2. Ličková, miesto,
    013 62 Veľké Rovné
    Súradnice: 49°16'35"N, 18°34'24"E
Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 22. januára, Narodenia v 1946, Osobnosti z Rimavskej Soboty, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo