Peter Sever

Peter Sever (vl. menom Jozef Bobok) (∗ 11. júl 1924, Rimavská Sobota – 22. júl 2004, Bratislava) bol slovenský spisovateľ, scenárista a autor literatúry pre deti a mládež. Pseudonym: PES, Peter Sever

Životopis Narodil sa v učiteľskej rodine a vzdelanie získaval v Rimavskej Sobote, Banskej Bystrici a Zvolene (maturoval roku 1943), neskôr pokračoval v štúdiu na Univerzite Komenského v Bratislave, a toto štúdium úspešne ukončil v roku 1949 doktorátom práv. Pracoval vo viacerých redakciách časopisov, napr. Národná obroda, Život, Náš film, Kultúrny život či Pravda, v roku 1968 potom pracoval v agentúre Tatrapress. Od roku 1969 bol redaktorom časopisu Film a divadlo a od roku 1981 sa venoval písaniu literatúry na plný úväzok.

Tvorba Debutoval v roku 1954 zbierkou poviedok z vojenského prostredia. Neskôr sa venoval i písaniu noviel a románov tak pre dospelých, ako aj pre mládež. Námetom jeho prvých diel je vojenský život počas 2. svetovej vojny a v období Slovenského národného povstania. Najväčšiu časť jeho tvorby však predstavuje dramatická tvorba pre rozhlas a televíziu, ktorej sa venoval najradšej. V dielach pre deti a mládež sa venoval poukazovaniu na potrebu zdravej rodinnej klímy na vývoj mladých ľudí, venuje sa problematike dospievajúcich detí. V rozhlasovej a televíznej tvorbe sa jeho diela delia do troch námetových skupín: jedna pojednáva o dejinách robotníckeho hnutia, druhá o národnooslobodzovacom hnutí a posledná sa venuje súčasnosti. Venoval sa tiež publicistike, v tlači mu vyšlo množstvo článkov, reportáží, fejtónov, divadelných a filmových kritík, ale tiež recenzií televíznych inscenácií. Okrem vlastnej tvorby sa venoval tiež prekladom z maďarskej a anglickej literatúry.

Dielo Próza pre dospelých *1954 – Vojenským krokom, zbierka poviedok z vojenského prostredia *1955 – Šesť mesiacov, zbierka poviedok s tematikou SNP *1961 – Malá slávobrána, budovateľský román *1962 – Veľký odkaz *1964 – Mŕtvi sa neženia *1965 – Korzári kamenných morí *1989 – Celkom slušná kapela *1989 – Najlepšie roky môjho života *1996 – Herecké lásky *2003 – Šťastie novinára

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12044761.

Peter Sever má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí dramatici, Narodenia 11. júla, Narodenia v 1924, Osobnosti z Rimavskej Soboty, Úmrtia 22. júla, Úmrtia v 2004, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo