Peter Pavol Roy

Peter Pavol Roy (∗ 1. jún 1839, Nové Mesto nad Váhom - † december 1909, Melčice) bol slovenský evanjelický farár, bibliograf, historik, múzejník, vydavateľ a národný buditeľ.

Životopis Pochádzal z rodiny patriacej k zemianskemu stavu (otec Ján Roy a matka Karolína rod. Vodičková) ktorej predkovia, francúzski hugenoti, podľa rodinnej tradície prišli na Slovensko pred náboženským prenasledovaním z Francúzska. Po absolvovaní štúdia teológie v Bratislave, Lipsku, Erlande a vo Viedni pôsobil v Starej Turej, Púchove a v rokoch 1874 - 1904 v Kochanovciach, kde je aj pochovaný. Bol zaťom J. M. Hurbana a otcom básnika Vladimíra Roya. V rokoch 1884 - 1904 bol konseniorom Trenčianskeho seniorátu. V rokoch 1904 - 1909 žil na dôchodku v Melčiciach.

Patrí medzi zakladateľov slovenskej národnej bibliografie. Bol obľúbeným rečníkom, zanieteným národovcom a ľudovýchovným pracovníkom. Publikoval články z oblasti histórie, národného a náboženského života. Bol členom Muzeálnej slovenskej spoločnosti a účastinárom Kníhtlačiarenského spolku v Martine, členom Matice slovenskej.

== Externé odkazy == , záznam číslo 32 - evanjelická farnosť; pokrstený ako Petrus Paulus Roy

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13538227.

Peter Pavol Roy má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí národní buditelia, Narodenia 1. júna, Narodenia v 1839, Osobnosti z Nového Mesta nad Váhom, Úmrtia v 1909, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo