Peter Pavlac

Peter Pavlac (∗ 4. júna 1976, Bratislava) je slovenský dramatik a dramaturg. Absolvent Vysokej školy múzických umení (VŠMU), odbor dramaturgia. V rokoch 1999-2010 bol interným dramaturgom Činohry Slovenského národného divadla, kde spolupracoval na viac ako tridsiatich inscenáciách, ako napríklad Stoličky, Picasso v bare Lapin Agile, Horor v horárni, Štvrtá sestra, Ujo Vankúšik, Riaditelia, Valčík náhody, Vykúpenie, Hollyroth a ďalších.

Pre Činohru SND pripravil adaptáciu Timravinej novely Veľké šťastie, Kukučínovho románu Dom v stráni a Laholovej poviedky Rozhovor s nepriateľom (2004), ktorá neskôr dostala aj filmovú podobu.

Dosiaľ napísal sedemnásť divadelných hier, libriet a muzikálových predlôh. Hru 3.3.3. uviedlo Štátne divadlo Košice. Pre Mestské divadlo v Bratislave napísal hru Fun(e)brak s. r. o. (prvá epizóda divadelného seriálu). Jeho hra Moja mama mala brata napísaná pre otca a syna Labudovcov sa hrala v Štúdiu L+S a hry Deus ex machina a HotLine (spolu so S. Ferancovou) uviedlo Slovenské Mimo Divadlo. Pre Slovenské divadlo tanca napísal texty Bolero - Príbeh matky, Labutie jazero - Príbeh tanca a libreto muzikálu Čajočky a Ȏsmy svetadiel. V júni 2007 Činohra SND uviedla jeho hru Partybr(e)akers, v rokoch 2004-20013 pripravil pre Činohru SND adaptácie próz Veľké šťastie (B.S. Timrava), Rozhovor s nepriateľom (L. Lahola), Dom v stráni (M. Kukučín) a Bratia Jurgovci (I.Horváth). V 2008 mu SKD Martin uviedla adaptáciu prózy Cesta životom (Ladislav Nádaši-Jégé) a v roku 2012 adaptáciu prózy Sedem dní do pohrebu (Ján Rozner). Inscenácia získala cenu DOSKY za najlepšiu inscenáciu sezóny 2011/12. V divadle Astorka naštudovali v 2009 hru Červená princezná v hlavnej úlohe so Zitou Furkovou a maďarskú verziu tejto hry pre Eszter Csákányi upravil Lajos Parti-Nagy (od septembra 2010 sa hrá v Belvarosi Szinház v Budapešti). Za tútu hru získal Cenu Tatrabanky za literatúru (2009) v kategórii Mladý tvorca. Knižne debutoval zbierkou poviedok Hra na smiech (2001), za ktorú získal prémiu Literárneho fondu.

{{Biografický výhonok}} {{Autoritné údaje}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13538226.

Peter Pavlac má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí dramatici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo