Peter Martinček

Peter Martinček, zdroj wikipédia

Peter Martinček (∗ 13. november 1962, Bratislava)http://www.hc.sk/src/skladatel.php?oid=45&lg=sk je slovenský hudobný skladateľ. Od roku 1987 je pedagógom skladby a teoretických predmetov na konzervatóriu v Bratislave, určitý čas prednášal aj na VŠMU – Estetiku hudby a Dejiny hudby 20. storočia. V rokoch 1990 – 1994 bol vedúci kompozično-dirigentského oddelenia konzervatória, kde viedol Súbor pre súčasnú hudbu. Peter Martinček „van Grob“ je aj členom medzinárodných skladateľských porôt – Roma 1993 – 1994, Wien, Bratislava, Súťaž Slovenských konzervatórií.

Životopis Narodil sa v umeleckej rodine. Jeho otec Dušan Martinček bol hudobný skladateľ, matka Magdaléna bola profesorka spevu, strýkovia Martin Martinček svetový fotograf, Miloš Pietor významný režisér, a teta Ester Šimerová-Martinčeková je označovaná za prvú dámu slovenského „výtvarného neba“.

Štúdium V rokoch 1978 – 1982 študoval na konzervatóriu v Bratislave skladbu u J. Pospíšila a dirigovanie u A. Vykydala. V rokoch 1982 – 1987 pokračoval v štúdiách na VŠMU v triede národného umelca D. Kardoša. V roku 1986 absolvoval umeleckú stáž na Accademia Chicgiana v Siene u popredného talianskeho skladateľa F. Donatoniho.

Charakteristika tvorby Ako skladateľ je známy doma aj vo svete svojou bohatou vokálnou tvorbou (diela Seltsame Lieder, Tvár pri tvári, Žalmové pisne, Ave Maria). Jeho opery (Memento, Revelation of St. John), vokálne a komorné diela interpretujú popredni svetoví umelci, ako napríklad Peter Dvorský, Jaroslav Svěcený, Eva Jenisová, Andreas Pistorius, Agnes Tóth, ale aj domáci umelci (Peter Michalica, Moyzesovo kvarteto, Dagmar a Jozef Zsapka, Dáša Livorová, Jana Martinčeková, Peter Oswald, Jordana Palovičová). Významné sú aj jeho dve symfónie /2.a 3./vysoko cenené doma aj v zahraničí.Jeho skladby sú dnes žiadané a interpretované po celom svete.

x

Viac na wikipédii.

Peter Martinček má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Zoznam oblastí

 1. Martinček, obec

Zoznam ulíc

 1. Martinčekova, Bratislava
 2. Tomáša Martinčeka, Gbeľany
 3. Martina Martinčeka, Liptovský Mikuláš
 4. Martinčeka, Lučenec
 5. Jozefa Martinčeka, Varín

Zoznam bodov

 1. Martinček, radnica,
  č.d.83, 034 95 Martinček
  Súradnice: 49°5'31"N, 19°20'10"E
Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 13. novembra, Narodenia v 1962, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo