Peter Kováčik

Ing. Peter Kováčik (∗ 6. jún 1936, Čierny Balog) je slovenský prozaik, dramatik a filmový scenárista.

Životopis Narodil sa v rodine lesného robotníka a vzdelanie získal na jedenásťročnej strednej škole v Brezne, po nej absolvoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave, kde získal titul inžiniera (1955-1960).

Pracoval ako redaktor Československej televízie, bol učiteľom na strednej škole v Skalici, redaktorom Stredoslovenského vydavateľstva (1962-1963) a neskôr i Československého rozhlasu v B. Bystrici (1963-1969) a taktiež pracovníkom Literárneho a hudobného múzea v B. Bystrici (1969-1973). Keď sa v roku 1973 presťahoval do Bratislavy, začal sa o tri roky neskôr venovať profesionálne svojej literárnej práci a pracoval ako scenárista Slovenského hraného filmu (1976-1987), 1989-1991 redaktor Československého rozhlasu v Bratislave, od 1996 na dôchodku v Bratislave.

Tvorba Jeho literárne začiatky sa datujú od roku 1958, kedy začal vydávať svoje prvé diela v novinách a časopisoch a písal tiež pre rozhlas. Prvá kniha mu vyšla až v roku 1964 (zbierka poviedok o ľuďoch z periférie spoločnosti Portréty). Jeho diela majú často dramatický, rýchly dej a využíva striedanie kontrastov. Ako námety mu slúžia portréty nezvyčajných ľudí (životaschopný starček, ťažko skúšaný mrzák), no tiež 2. svetová vojna a súdobé ľudské a spoločenské problémy. Zaujíma sa o trpiacich ľudí, pre ktorých sa snaží vymôcť nielen súcit, ale najmä priateľstvo, porozumenie a lásku. Svoje príbehy viaže k deju len veľmi voľne, je to viac rozprávanie o ľuďoch ako o udalostiach. Jeho hrdinovia bojujú so zneužívaním moci, proti ľudskej krutosti, vyrovnávajú sa s rozdielmi medzi svojimi snami a realitou. K jeho najpopulárnejším dielam patrí humoristicko-satirický román zo života lesných robotníkov Nevera po slovensky (1988).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12773732.

Peter Kováčik má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo