Peter Klas

Peter Klas (rodným menom Ľudovít Kandra; * 6. júl 1904, Banská Štiavnica, Rakúsko-Uhorsko – † 10. september 1993, Kitchener, Ontário, Kanada) bol slovenský prozaik, patrí do skupiny exilových spisovateľov, ktorí emigrovali po roku 1945.

Život

Peter Klas sa narodil ako Ľudovít Kandra v Banskej Štiavnici, kde vyštudoval tamojšie gymnázium v období 1914 – 1922. Ďalšie dva roky strávil štúdiom na učiteľskom ústave v Banskej Bystrici. Ako vyučujúci prešiel viacerými školami, napríklad v Banskej Hodruši (dnes Hodruša-Hámre) a na evanjelickej ľudovej škole v Čabradskom Vrbovku. V roku 1945 po vojne emigroval do Rakúska, kde učil v Eitzingu (Horné Rakúsko) a na slovenskom gymnáziu v Aurolzmünsteri (Horné Rakúsko). V roku 1949 sa rozhodol pre odsťahovanie sa do Kanady – (Oil City, Glencoe, Kitchener, Belleville), kde začala jeho literárna činnosť.

Dielo

Peter Klas patril k produktívnejším prozaikom v exile. Písal poviedky, novely a romány, čiastočne v romantizujúcom realizme (napr. Na strome života) s tematikou emigrantského života v Amerike a čiastočne v expresionistickom štýle.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q95230766.

Peter Klas má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo