Peter Glocko

Peter Glocko (∗ 2. jún 1946, Muráň - † 26. jún 2019) - kultura.pravda.sk bol slovenský spisovateľ, scenárista a autor literatúry pre deti a mládež.

Životopis Narodil sa v robotníckej rodine a vzdelanie získaval v Partizánskom a v Bratislave. Pracoval ako robotník v Slovnafte, neskôr ako gumárenský laborant v Partizánskom. V roku 1966 sa stal redaktorom vo vydavateľstve Mladé letá, v rokoch 1969 – 1975 bol redaktorom vo vydavateľstve Osveta v Martine, od roku 1975 potom pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Smena. Bol redaktorom vydavateľstva Slovenský spisovateľ a žil v Bratislave.

Tvorba Svoje prvé diela publikoval od roku 1964 v časopisoch Mladá tvorba, Romboid, Slovenské pohľady, ale tiež v časopisoch pre mládež Kamarát a ďalších. Knižný debut mu vyšiel v roku 1970. Venoval sa tvorbe pre dospelých i pre deti a mládež. Často využíval folklórne a ľudové zdroje, ktoré upravoval, no zároveň zachovával ich folklórne hodnoty. Písal detské rozprávky, romány, ale tiež filmové scenáre.

Dielo Tvorba pre dospelých *1980 – Šťastný pán Cyprián, román s autobiografickými motívmi *1982 – Hĺbka ostrosti, súbor noviel *1984 – Srdcový kráľ, zbierka poviedok *2004 – Ide dravec tvrdo na vec *2006 – Kliatba čierneho anjela alebo Diablov testament *2006 – Rozprávkar a rozprávnica

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13538196.

Peter Glocko má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo