Peter Dvorský

Peter Dvorský, zdroj wikipédia

Peter Dvorský (∗ 25. september 1951, Partizánske) je slovenský operný spevák (tenor), prezývaný tiež ako Pavarotti zo Slovenskahttp://operaslovakia.webnode.sk/news/peter-dvorsky-ako-svetovy-tenor/.

Patrí medzi najlepších tenoristov svojej generácie , na začiatku 80. rokov bol oficiálne zaraďovaný do štvorice najlepších tenoristov sveta (vedľa P. Dominga, L. Pavarottiho a J Carrerasa) a jeho partnermi boli najlepší svetoví speváci a speváčky. http://www.osobnosti.sk/index.php?os=zivotopis&ID=19 Luciano Pavarotti sa na Dvorského viackrát odvolával a označil ho za svojho legitímneho nástupcu . Má štyroch bratov: spevákov Miroslava, Jaroslava a Pavla a ekonóma Vendelína.

Zo života V rokoch 1969–1973 študoval na Konzervatóriu spev u Idy Černeckej. Do Opery Slovenského národného divadla bol angažovaný v roku 1972 ako mimoriadny talent ešte počas štúdia. Od roku 1977 vystupoval na najpoprednejších zahraničných operných scénach (vo Veľkom divadle v Moskve, vo viedenskej Štátnej opere, v milánskej La Scale, londýnskej Covent Garden, v opernom divadle vo Florencii). V roku 1977 účinkoval v Metropolitnej opere v New Yorku v postave Alfréda Germonta v Traviate. Rodolfa v Pucciniho Bohéme spieval v La Scale, potom vo veronskej Arene, v Mníchove (1984) a v Metropolitnej opere v New Yorku (1987). Za stvárnenie postavy Ondreja v Suchoňovej opere Krútňava dostal cenu ministra kultúry SR za rok 1999.

Od roku 2007 vedie v Piešťanoch každoročné ], ktoré sú súčasťou Piešťanského festivalu. V roku 2010 sa Dvorský stal riaditeľom Opery Slovenského národného divadla

x

Viac na wikipédii.

Peter Dvorský má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Dvorského, Olomouc
  2. Bohumíra Dvorského, Prostějov
  3. Dvorského, Strážnice

Zoznam bodov

  1. Dvorský, miesto,
    Býšť
    Súradnice: 50°7'28"N, 15°53'50"E
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Narodenia 25. septembra, Narodenia v 1951, Osobnosti z Partizánskeho, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo