Peter Dvorský

Peter Dvorský, zdroj wikipédia

Peter Dvorský (* 25. september 1951, Partizánske) je slovenský operný spevák (tenor), prezývaný tiež ako Pavarotti zo Slovenska.

Patrí medzi najlepších tenoristov svojej generácie , na začiatku 80. rokov bol oficiálne zaraďovaný do štvorice najlepších tenoristov sveta (vedľa P. Dominga, L. Pavarottiho a J. Carrerasa) a jeho partnermi boli najlepší svetoví speváci a speváčky. Luciano Pavarotti sa na Dvorského viackrát odvolával a označil ho za svojho legitímneho nástupcu . Má štyroch bratov: spevákov Miroslava, Jaroslava a Pavla a ekonóma Vendelína.

Životopis

Detstvo a štúdium

Peter Dvorský sa narodil v Partizánskom, detstvo prežil v obci Horná Ves, kde tiež navštevoval základnú školu. Základnú umeleckú školu navštevoval v Novákoch. V rokoch 1969–1973 študoval na Konzervatóriu v Bratislave spev u Idy Černeckej.

Spevácka kariéra

Do Opery Slovenského národného divadla bol angažovaný v roku 1972 ako mimoriadny talent ešte počas štúdia.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1969354.

Peter Dvorský má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Dvorského, Brno
  2. Dvorského, Olomouc
  3. Bohumíra Dvorského, Ostrava
  4. Bohumíra Dvorského, Prostějov
  5. Dvorského, Strážnice

Zoznam bodov

  1. Dvorský, miesto,
    Býšť
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Narodenia 25. septembra, Narodenia v 1951, Osobnosti z Partizánskeho, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo