Peter Dula

Peter Dula, zdroj wikipédia

Peter Dula (* 10. február 1981, Košice - † 10. október 2009, Bratislava) bol slovenský hudobník, spevák, hudobný skladateľ a textár. Bol frontmanom kapely Veslári (The Rowers), kde hral na gitaru a spieval anglické i slovenské skladby.

V pomerne krátkom čase dosiahol úspechy na Slovensku i v zahraničí, spolupracoval s významnými osobnosťami a hudobníkmi v Nashiville (Mark Trail, Joe Diffie, Billy Yates, Ronald Mattox, Roger Springer atď.). Obsadil prvé priečky country hitparád so svojimi skladbami, zaujal nielen hlasom, charizmou a vystupovaním, ale aj angličtinou a tak si získal srdcia fanúšikov country hudby.

Festivaly a koncerty

Hral na mnohých koncertoch, napr. Lodenica Piešťany, Country festival Visagine (Litva), Festival Sigort, Country Mlyn, Western Dance Thurins (Francúzko), Nashville - Tennessee (USA), Porta (Ústí nad Labem), Silesia Folk & Country Festival - Ustroń (Poľsko), Loch Western Country Rodeo-Grand Champ (Francúzsko), South Will Rise Again Festival (Veľká Británia), Country Music Messe – Nemecko a mnohé iné.

Od roku 2009 sa pravidelne v decembri koná v Košiciach koncert „Pocta Petrovi“. V rámci týchto spomienkových koncertov sa udeľuje Petrova výročná cena „Country Hudobná sieň slávy Petra Dulu“ (Peter Dula´s Country Music Hall of Fame), kde súčasťou ceny je „Petrova Putovná Gitara“ (Peter´s Wayfaring´Guitar). Putuje s ocenenými umelcami celý rok.

Doteraz boli ocenení
 1. 2009: Michael Lonstar (Poľsko), Allan Mikušek (Slovensko)
 2. 2010: Joe Diffie (USA), Buddy Jewell (USA), Mark Trail (USA), Billy Yates (USA)
 3. 2011: Robert Křesťan (Česko), Luboš Malina (Česko), Druhá Tráva (Česko)
 4. 2012: Jíří Tichota (Česko), Dušan Vančura (Česko), Spirituál Kvintet (Česko)
 5. 2013: Jana Mougin Doláková (Slovensko), Henrich Novák (Slovensko), Richard Cíferský (Slovensko), Dušan „Songy“ Dobiáš (Slovensko), Fragment (Slovensko)
 6. 2014: Veslári (Slovensko)
 7. 2015: Béla Tolcsvay (Maďarsko), Tolcsvay Trió (Maďarsko), Zoltán Pomázi (Maďarsko), Bojtorján (Maďarsko)
 8. 2016: Teagrass (Česko a Slovensko), Jiří Plocek (Česko), Stanislav Palúch (Slovensko), Michal Vavro (Slovensko), Sklo (Slovensko)
 9. 2017: budú ocenení Waby Ryvola in m.
x

Viac na wikipédii, wikidata Q37813796.

Peter Dula má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Dulovo námestie, Bratislava
 2. M. Dulu, Martin
 3. M. Dulu, Vrútky

Zoznam bodov

 1. Ďulová, orientačný bod, KST, spravuje KST,
  049 11 Plešivec
 2. Dulová, miesto,
  026 01 Vyšný Kubín
Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 10. februára, Narodenia v 1981, Osobnosti z Košíc, Úmrtia 10. októbra, Úmrtia v 2009, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo