Peter Dula

Peter Dula, zdroj wikipédia

Peter Dula (* 10. február 1981, Košice - † 10. október 2009, Bratislava) bol slovenský hudobník, spevák, hudobný skladateľ a textár. Bol frontmanom kapely Veslári (The Rowers), kde hral na gitaru a spieval anglické i slovenské skladby.

V pomerne krátkom čase dosiahol úspechy na Slovensku i v zahraničí, spolupracoval s významnými osobnosťami a hudobníkmi v Nashiville (Mark Trail, Joe Diffie, Billy Yates, Ronald Mattox, Roger Springer atď.). Obsadil prvé priečky country hitparád so svojimi skladbami, zaujal nielen hlasom, charizmou a vystupovaním, ale aj angličtinou a tak si získal srdcia fanúšikov country hudby.

Festivaly a koncerty

Hral na mnohých koncertoch, napr. Lodenica Piešťany, Country festival Visagine (Litva), Festival Sigort, Country Mlyn, Western Dance Thurins (Francúzko), Nashville - Tennessee (USA), Porta (Ústí nad Labem), Silesia Folk & Country Festival - Ustroń (Poľsko), Loch Western Country Rodeo-Grand Champ (Francúzsko), South Will Rise Again Festival (Veľká Británia), Country Music Messe – Nemecko a mnohé iné.

Od roku 2009 sa pravidelne v decembri koná v Košiciach koncert „Pocta Petrovi“. V rámci týchto spomienkových koncertov sa udeľuje Petrova výročná cena „Country Hudobná sieň slávy Petra Dulu“ (Peter Dula´s Country Music Hall of Fame), kde súčasťou ceny je „Petrova Putovná Gitara“ (Peter´s Wayfaring´Guitar). Putuje s ocenenými umelcami celý rok.

Doteraz boli ocenení
  1. 2009: Michael Lonstar (Poľsko), Allan Mikušek (Slovensko)
  2. 2010: Joe Diffie (USA), Buddy Jewell (USA), Mark Trail (USA), Billy Yates (USA)
  3. 2011: Robert Křesťan (Česko), Luboš Malina (Česko), Druhá Tráva (Česko)
  4. 2012: Jíří Tichota (Česko), Dušan Vančura (Česko), Spirituál Kvintet (Česko)
  5. 2013: Jana Mougin Doláková (Slovensko), Henrich Novák (Slovensko), Richard Cíferský (Slovensko), Dušan „Songy“ Dobiáš (Slovensko), Fragment (Slovensko)
  6. 2014: Veslári (Slovensko)
  7. 2015: Béla Tolcsvay (Maďarsko), Tolcsvay Trió (Maďarsko), Zoltán Pomázi (Maďarsko), Bojtorján (Maďarsko)
  8. 2016: Teagrass (Česko a Slovensko), Jiří Plocek (Česko), Stanislav Palúch (Slovensko), Michal Vavro (Slovensko), Sklo (Slovensko)
  9. 2017: budú ocenení Waby Ryvola in m.
x

Viac na wikipédii, wikidata Q37813796.

Peter Dula má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo