Pavol Zelenay

Pavol Zelenay (∗ 15. apríl 1928, Zohor) je slovenský hudobný skladateľ, aranžér, hudobník, redaktor, publicista, editor, hudobný dramaturg, muzikológ, dokumentarista, organizátor hudobného života a propagátor slovenskej populárnej piesne. Spolu s Jánom Siváčkom založili Medzinárodný festival tanečnej piesne Bratislavská lýra . V rôznych kapelách hrával na husle, klavíri, akordeóne, klarinete, saxofóne, gitare, zobcovej flaute, perkusie . Skomponoval stovky inštrumentálnych a vokálnych skladieb. Písal scénickú a filmovú hudbu. Jeho piesne spievali Viera Palátová, František Krištof Veselý, Bea Littmannová, Melánia Olláryová, Gabriela Hermélyová, Jozef Krištof, Zuzka Lonská, Zdeněk Kratochvíl, Karol Duchoň, Jana Kocianová, Eva Kostolányiová, Elena Martincová, Beáta Dubasová ako aj iní.

Život Narodil 15. apríla 1928 v Zohore. Je prvý zo štyroch detí. Jeho otec Emil Zelenay bol notár. Matka bola Magdaléna Zelenayová rod. Križanová . Ľudovú školu (v súčasnosti základná škola) najskôr absolvoval v Zohore, potom v Bohuniciach, v Gajaroch, a vo Veľkých Kostoľanoch. Počas štúdia na ľudovej škole sa začal učiť hru na husliach. Neskôr chodil do Bratislavy na vyučovanie hry na klavír u profesorky Koňakovskej-Rojkovej. Gymnázium absolvoval v Piešťanoch . Počas štúdia na gymnáziu vystupoval v dychovej kapele, neskôr v školskej skupine Tiger Jazz Band . Potom hral aj v ďalších študentských skupinách: Luňáci, Night Club. Začal sa venovať aranžovaiu a skladaniu skladieb.

V roku 1946 začal študovať na Stavebnej fakulte Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave v odbore zememeračské inžinierstvo. Neskôr popri štúdiu na vysokej škole začal študovať hru na klarinete na Hudobnom ústave hlavného mesta Bratislavy u profesora Miloša Pongráca. Štúdium klarinetu ukončil v roku 1948. V roku 1949 bol spoluzakladateľom vysokoškolského bigbandu Vysokoškolského tanečného orchestra. Začal spolupracovať so swingovou kapelou Kolektív, s Orchestrom Jána Siváčka a Dixielandom Siloša Pohanku.

V roku 1950 nahral prvú skladbu v Slovenskom rozhlase. V roku 1952 dokončil štúdium na vysokej škole, po štúdiu nastúpil na základnú vojenskú službu. Vo Vojenskom projektovom ústave, keď skončil základnú prezenčnú službu, zostal pracovať ako civilný zamestnanec. V roku 1952 mu vyšla na albume prvá nahrávka skladby.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q63139108.

Pavol Zelenay má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo