Pavol Tonkovič

Pavol Tonkovič (∗ 13. január 1907, Podkonice - † 22. máj 1980, Bratislava) bol slovenský hudobný skladateľ, dirigent, folklorista, etnomuzikológ, hudobný pedagóg, rozhlasový pracovník, spoluzakladateľ a prvý umelecký vedúci SĽUKu.

Životopis Jeho otec bol Martin Tonkovič a matka Júlia rod. Šípková. Navštevoval meštianku v Slovenskej Ľupči, 1924 - 1927 študoval na Štátnom učiteľskom ústave v Banskej Bystrici, žiak Viliama Figuša-Bystrého. Spoluzakladateľ a umelecký vedúci SĽUK-u. Zbieral a upravoval ľudové piesne a tance. Komponoval aj scénickú hudbu a hudbu k filmom s folklórnou tematikou. Jeden z priekopníkov výskumu a uchovávania slovenskej ľudovej hudobnej tradície. Výsledkom jeho dlhodobej zberateľskej a dokumentačnej práce bolo vybudovanie archívov a publikovanie materiálu i vedeckých štúdií. Publikoval recenzie, úvahy a články z oblasti koncertného života, sféry ľudovej hudby a folklorizmu.

Ocenenie , Roku 1972 vyznamenaný Za vynikajúcu prácu, 1977 Zaslúžilý pracovník kultúry

Pamiatky , Hudobná pozostalosť sa nachádza v Literárnom a hudobnom múzeu v Banskej Bystrici

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12773573.

Pavol Tonkovič má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo