Pavol Socháň

Pavol Socháň, zdroj wikipédia

Pavol Socháň (* 6. jún 1862 Liptovský Mikuláš-Vrbica – † 26. január 1941, Bratislava) , bol slovenský etnograf, spisovateľ, publicista, maliar a významný fotograf. Používal pseudonymy: Borivoj Rehtáčka, Dobroslav Pokrievka, Matej Trúbela, P. S. Zvonický, Dušan Lipeň a iné.

 Rodina

Životopis

Narodil sa vo Vrbici, dnes mestskej časti Liptovskom Mikuláša. Otec Pavol Socháň bol sedlárskym majstrom, matka sa volala Eva Bazelová. Jeho manželkou bola Božena Anderová, mali spolu sedem detí.

V rokoch 1873 - 1878 študoval na gymnáziu Kežmarku, následne v rokoch 1879 - 1881 na učiteľskom ústave v Lučenci, potom v rokoch 1881 – 1885 na maliarskej akadémii v Prahe. Navštevoval aj prednášky z dejín umenia a národopisu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity. V tomto čase bol funkcionárom slovenského študentského spolku Detvan.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12044256.

Pavol Socháň má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Socháňova, Bratislava, Socháňova je ulica v Bratislava, viac o ulici Socháňova
  2. Socháňova, Liptovský Mikuláš, Socháňova je ulica v Liptovský Mikuláš, viac o ulici Socháňova
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo