Pavel Haas

Pavel Haas, zdroj wikipédia

Pavel Haas (∗ 21. jún 1899, Brno - † 17. október 1944, Osvienčim) bol český hudobný skladateľ židovského pôvodu.

Život Pochádzal z brnenskej židovskej rodiny; jeho brat Hugo Haas sa stal populárnym filmovým hercom a režisérom. Spolupracovali spolu na troch filmoch, pre ktoré Pavel zložil hudbu: Život je pes, Mazlíček, Kvočna.

Študoval na Brnenskom konzervatóriu u Jana Kunca, Viléma Petrželky a Leoša Janáčka.

Zamiloval sa do vydatej lekárky Soni Jakobsonovej (manželky lingvistu Romana Jakobsona), ktorá sa rozviedla, aby sa mohli 17. októbra 1935 s Pavlom vziať. Roku 1937 sa im narodila dcéra Olga - neskôr herečka. Na manželkine želanie sa Pavel plne venoval skladaniu. Dokončil operu Šarlatán, a tá mala premiéru v apríli 1938. Po príchode nemeckých vojsk zvažovali emigráciu, ale nemali šťastie a nezískali potrebné víza. Jeho brat Hugo Haas naopak úspešne emigroval s manželkou Bibi do USA. Dňa 2. decembra 1941 bol Pavel deportovaný do Terezína, kde bol zdrvený pomermi, v ktorých sa náhle ocitol, napriek tomu zložil na hebrejský text mužský zbor Nenaříkej (Al S'fod). Z Terezína bol transportovaný 16. októbra 1944 do Osvienčimu, kde bol 17. októbra 1944 poslaný do plynovej komory.

x

Viac na wikipédii.

Pavel Haas má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam bodov

  1. Haas, reštaurácia, talianska reštaurácia,
    Hauptplatz 17, 246 60 Gemeinde Bruck an der Leitha, Gemeinde Bruck an der Leitha
    Súradnice: 48°1'30"N, 16°46'45"E
Kategórie: Operní skladatelia, Narodenia 21. júna, Narodenia v 1899, Osobnosti z Brna, Úmrtia 17. októbra, Úmrtia v 1944, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo