Pavel Doležal

Pavel Doležal (∗ 20. január 1700, Skalica – † 29. november 1778, Vyšná Boca) bol slovenský jazykovedec, pedagóg, prekladateľ a evanjelický farár, ktorého jazykovedným záujmom bola biblická čeština na Slovensku .

Študoval na gymnáziu v Rábe a na univerzite vo Wittenbergu.

Doležal je autor duchovných piesní a slovensko-českej gramatiky Grammatica Slavico-Bohemica, v ktorej opisuje pravopisnú a jazykovú normu biblickej češtiny v porovnaní so slovakizovanou češtinou, respektíve bohemizovanou slovenčinou.

Dielo , Donatus latino-germanico-hungarico-bohemicus, 1746 , Grammatica Slavico-Bohemica, 1746 , Ortographia Bohemo-Slavica, 1752 , Elementa linguae Slavo-Bohemicae, 1752

x

Viac na wikipédii.

Pavel Doležal má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Doležalova, Bratislava
  2. Doležalova, Nitra
  3. Doležalova, Skalica
Kategórie: Slovenskí jazykovedci, Narodenia 20. januára, Narodenia v 1700, Osobnosti zo Skalice, Úmrtia 29. novembra, Úmrtia v 1778, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo