Pavel Čáni

Pavel Čáni, zdroj wikipédia

Pavel Čáni (∗ 19. jún 1953, Kačarevo, Srbsko) je srbský akademický maliar, grafik a pedagóg, dolnozemský Slovák.

Životopis Narodil sa v učiteľskej rodine. Výtvarne nadanie zdedil od otca spisovateľa Pavla Čániho. Najprv sa orientoval na štúdium v Trnave na Slovensku, avšak roku 1974 sa rozhodol študovať na Akadémii umení v Novom Sade. Pokračoval na postgraduálnom štúdiu grafiky u profesora Marka Krsmanovića v Belehrade na Fakulte výtvarných umení.

Jeden z najznámejších súčasných slovenských vojvodinských umelcov. Má rád kontrasty. Ako grafik, maliar často tvorí priestorové objekty, alebo sú to maľby čie detaily sú realizované ako asamblage.

==Niektoré samostatné výstavy== *Split, Dom JNA, 1980 *Rijeka, Galerija Jadrogent, 1983 *Nový Sad, Galerija ULUV, 1988 *Belehrad, Ambasada Slovenskej republiky, 1999 *Bratislava, Prezidentský palác, 2004

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12756937.

Pavel Čáni má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo