Pavel Cancrini

Pavel Cancrini, zdroj wikipédia

Pavel Cancrini (Kankrini) (∗ 16. január 1779, Nemecká Ľupča, dnes Partizánska Ľupča, Slovensko - † 8. máj 1844, Dolný Kubín, Slovensko) bol slovenský evanjelický kňaz a ľudovýchovný pracovník.

Životopis Po štúdiách v Banskej Bystrici pôsobil od roku 1806 ako evanjelický farár v Partizánskej Ľupči, od roku 1807 ako farár a senior v Dolnom Kubíne. Bol tiež kultúrno-výchovným pracovníkom a podporovateľom slovenských študentov.

Tvorba Je autorom náboženskej literatúry a povesti Krvavá noc na zámku Oravskom (jej námet použil Ján Kalinčiak v próze Orava) a tiež prekladateľ.

Dielo , Krvavá noc na zámku Oravskom

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12773481.

Pavel Cancrini má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 16. januára, Narodenia v 1779, Osobnosti z Partizánskej Ľupče, Úmrtia 8. mája, Úmrtia v 1844, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo