Pavel Beblavý

Pavel Beblavý, zdroj wikipédia

Pavel Beblavý (pseudonymy Anonymus, Božena Malina, P. Drahomír, Maruškin, P. Marulkin, P. Maruškov) (∗ 16. máj 1847, Vrbovce, Slovensko – † 18. máj 1910, Sobotište, Slovensko) bol slovenský evanjelický kňaz a spisovateľ.

Životopis Narodil sa v rodine Pavla Beblavého a jeho manželky Anny, rodenej Podmajerskej. Študoval na gymnáziách v Banskej Štiavnici, v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Revúcej a neskôr evanjelickú teológiu vo Viedni, kde bol v roku 1872 vysvätený za kňaza. Pôsobil ako evanjelický kaplán vo Vrbovciach a farár v Sobotišti.

Tvorba Redigoval časopis Svit, do ktorého aj prispieval. Je autorom historicko-dobrodružného románu Jánošík. Pokúsil sa aj o etnografické a historické štúdium rodného kraja, z ktorého vydal povesti a bájky. V sérii čŕt Obrázky zo Života zdokumentoval svoju biografiu i pomery na slovenských gymnáziách.

Dielo , 1907 – Oslobodenie (Liptovský Mikuláš) , 1907 – Vrbovčanské povesti a báje (Modra) , 1907 – Vykopali ženu (Modra) , 1910 – Jánošík (Ružomberok) , 1935 – Dedič Muráňa. Púť na Velehrad (Praha) , Obrázky zo Života

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12773479.

Pavel Beblavý má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Beblavého, Bratislava, Beblavého je ulica v Bratislava, viac o ulici Beblavého
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo