Otakar Kubín

Otakar Kubín, zdroj wikipédia

Otakar Kubín ({{fra}} Othon Coubine; , 22. október 1883, Boskovice – † 7. október 1969, Marseille, Francúzsko) bol český maliar, sochár a grafik. ==Životopis== Absolvoval sochársko-kamenársku školu v Hořiciach v rokoch 1898 – 1900, od roku 1900 do roku 1904 študoval Akadémiu výtvarných umení v Prahe, kde bol žiakom Václava Brožíka, Vojtěcha Hynaisa, Hanuša Schwaigera a Františka Thieleho.

Istý čas si privyrábal ako kreslič dokumentácie speleologických výprav Karla Absolona do Moravského Krasu. Bol členom Osmy, zúčastnil sa na výstave v roku 1907. Istý čas pôsobil ako asistent kreslenia na pražskej Umeleckopriemyselnej škole. V roku 1913 odišiel do Francúzska a v roku 1925 prijal francúzske občianstvo.

V roku 1932 sa stal členom Umeleckej besedy, bol aj členom ]. V roku 1952 sa vrátil do Česka do rodných Boskovíc, kde zostal dvanásť rokov a potom sa vrátil do Francúzska.

Na rozdiel od ostatných z Osmy, kubizmus ho ovplyvnil len málo. Po prvej svetovej vojne je jeho dielo novoklasicistické, známe sú jeho Kytice v džbáne. Vo Francúzsku je veľmi známy a od roku 1919 pravidelne vystavoval v Salóne nezávislých (po francúzsky: Salon de Indepéndants) a od roku 1924 aj na salóne v Tuilleriách v Paríži.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1342949.

Otakar Kubín má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo