Ondrej Voskár

Ondrej Voskár (kr.m. Ondrej Oško) (∗ 13. november 1897, Riečka - † 19. jún 1976, Ružomberok) bol slovenský dôstojník, verejný činiteľ a protifašistický bojovník.

Rodina , otec Ján Voskár , matka Mária rod. Voskárová

Životopis Vyučil sa na 4-ročnej stolárskej škole v Banskej Bystrici, 1918 absolvoval guľometný a granátový kurz v St. Yrieix-la- Perche (Francúzsko) a kurzy záložných dôstojníkov čs. armády. Vojak rak.-uh. armády, člen čs. légií v Rusku, účastník prvého i druhého odboja na dolnom Liptove a na východnom Slovensku. Počas Povstania spolupracovník so sov.partizánskymi organizátormi v Nízkych Tatrách. Počas SNP preniesol hotovosť Národnej banky z Ružomberka do Banskej Bystrice pre potreby SNR (5. september 1944). Od roku 1945 prívrženec DS, 1945-1947 poslanec SNR.

Ocenenie , Roku 1918 vyznamenaný franc. Vojnovým krížom, Čs. vojnovým krížom, 1946 Radom SNP I.tr.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13537874.

Ondrej Voskár má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo