Ondrej Caban

Ondrej Caban, zdroj wikipédia

Ondrej Caban (* 7. december 1813, Selce – † 2. máj 1860, Komjatice) alebo tiež Andrej, Ambrozius Caban bol národný buditeľ, osvetár, katolícky kňaz, národnokultúrny pracovník, mecén. Autor príspevkov, kázní, úvah, prózy, prekladov a učebníc. Bol prezývaný ako aj komjatický národný buditeľ.

Hovoril v ôsmich jazykoch: latinsky, maďarsky, nemecky, slovensky, rusky, slovinsky, francúzsky a poľsky.

Životopis

Cabanovou matkou bola Mária Mesíková a otec Martin Caban, ktorý študoval teológiu, ovládal latinčinu. Ondrej Caban sa narodil v stredoslovenskej dedine Selce 7. decembra 1813. Po krste dostal dve mená: Andreas Ambrosius.

Ľudové školy a gymnázium vychodil v Banskej Bystrici, Leviciach a v Ostrihome, teológiu, právo a filozofiu študoval v Trnave (1828). V roku 1834 dokončil štúdium. V tom čase sa venoval literárnej činnosti, písal básne.

x

Viac na wikipédii.

Ondrej Caban má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Cabanova, Bratislava
 2. Cabanova, Nitra

Zoznam bodov

 1. Cabanovo, miesto,
  980 61 Tisovec
 2. Cabanova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB,
  Cabanova 42, 841 02 Bratislava, Dúbravka
 3. Cabanova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB,
  Cabanova 23, 841 02 Bratislava, Dúbravka
Kategórie: Narodenia 7. decembra, Narodenia v 1813, Úmrtia 2. mája, Úmrtia v 1860, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo