Oldřich Hemerka

Oldřich Hemerka, zdroj wikipédia

Oldřich Hemerka (∗ 13. november 1862, Vrdy (okres Kutná Hora) – † 16. december 1946, Košice) bol organista, hudobný skladateľ, dirigent a zbormajster. V Košickej diecéze vykonával 60 rokov funkciu regenschoriho.

V rokoch 1879 až 1882 študoval na Organovej škole v Prahe, v r.1882 – 1899 pôsobil ako regenschori v Bardejove http://www.tanika.sk/web/bardejov/discuss.htm#Old%C5%99ich%20Hemerka v chráme sv. Egídia, v rokoch 1899 – 1944 ako regenschori v Košiciach v Dóme sv. Alžbety. Za 64 rokov svojho pôsobenia na východnom Slovensku a najmä v Košiciach rýchlo splynul s hudobnou kultúrou východoslovenského kraja. Zbieral východoslovenské ľudové piesne, písal veľké vokálnosymfonické, dychové, orchestrálne a chrámové skladby. V dejinách slovenskej hudby na východnom Slovensku do r. 1945 patrí do skupiny skladateľov Mikuláša Moyzesa a Dezidera Lauku.

Referencie {{referencie}}

{{Biografický výhonok}} {{Autoritné údaje}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12042382.

Oldřich Hemerka má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo