Nikolaj Vasilievič Gogoľ

Nikolaj Vasilievič Gogoľ, zdroj wikipédia

Nikolaj Vasilievič Gogoľ (rus. Николай Васильевич Гоголь; * 1. apríl 1809, Soročincy, Ukrajina – † 4. marec 1852, Moskva, Rusko) bol ruský prozaik a dramatik ukrajinského pôvodu, hlavný predstaviteľ ruského kritického realizmu.

Život a dielo

Nikolaj Vasilievič Gogoľ sa narodil v ukrajinskej šľachtickej rodine, avšak jeho otec nepatril k bohatým šľachticom, no napriek tomu bol vzdelaný a venoval sa literatúre. Písal pre divadlo a sám aj režíroval ochotnícke predstavenia, ktoré organizoval bohatý statkár Troščinskij. Gogoľ už ako dieťa nasával atmosféru divadla. Už ako dieťa hrával v otcových inscenáciách, zásadne dievčenské roly.

Ako študent veľa čítal a prispieval do študentských časopisov. V roku 1828 sa presťahoval do Petrohradu, kde sa pokúšal zamestnať ako úradník. O rok na to vydal svoju prvú epickú báseň. Po negatívnej odozve kritikov na jeho prvotinu, však skúpil celý náklad a následne ho spálil.x

Viac na wikipédii.

Nikolaj Vasilievič Gogoľ má na Slovensku 9 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Gogoľova, Bratislava
  2. Gogoľova, Košice
  3. Gogoľova, Martin
  4. N. V. Gogoľa, Michalovce
  5. Gogoľova, Nové Zámky
  6. Gogoľova, Pezinok
  7. Gogoľova, Topoľčany
  8. Gogolova, Trenčianske Teplice
  9. Gogoľova, Žilina
Kategórie: Ruskí spisovatelia, Narodenia 1. apríla, Narodenia v 1809, Úmrtia 4. marca, Úmrtia v 1852, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo