Nikolaj Gavrilovič Černyševskij

Nikolaj Gavrilovič Černyševskij, zdroj wikipédia

Nikolaj Gavrilovič Černyševskij (rus. Николай Гаврилович Чернышевский; * 24. júl 1828, Saratov, Rusko – † 29. október 1889, tamže) bol ruský filozof, zástanca utopického socializmu. Filozofiu pokladal za teóriu riešenia najvšeobecnejších otázok vedy.

V etike zastával ideál oslobodenia človeka z ľudu a rozumný egoizmus.

Životopis

Bol synom duchovného Gavrila Ivanoviča, pod jeho vedením získal základné vzdelanie. Navštevoval potom saratovský seminár, kde získal znalosti jazykov, dejín, zemepisu, teórie literatúry i ruskej gramatiky, z časti vďaka vlastnej usilovnosti. Aj napriek tomu, že školu nedokončil, odišiel v roku 1846 študovať do Petrohradu, kde sa na filozofickej fakulte univerzity venoval najmä štúdiu slovesnosti. Naviazal tu styky s revolučnými demokratmi a už vtedy sa začal zaujímať o politiku v miere pre Rusko neobvyklej.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q192331.

Nikolaj Gavrilovič Černyševskij má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Černyševského, Bratislava, Černyševského je ulica v Bratislava, viac o ulici Černyševského

Zoznam bodov

  1. Černyševského, parkovisko,
    Černyševského 37, 851 01 Bratislava, Petržalka
  2. Černyševského, parkovisko,
    Mánesovo námestie 1, 851 01 Bratislava, Petržalka
  3. Černyševského, parkovisko,
    Černyševského 40, 851 01 Bratislava, Petržalka
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo