Murray Gell-Mann

Murray Gell-Mann, zdroj wikipédia

Murray Gell-Mann (* 15. september 1929, Manhattan, New York, USA – † 24. máj 2019, Santa Fe, Nové Mexiko) bol americký fyzik, ktorý za svoju prácu v oblasti elementárnych častíc získal v roku 1969 Nobelovu cenu za fyziku.

Životopis

Narodil sa v newyorskej štvrti Lower East Side v rodine židovského imigranta z Czernowitz (Ukrajina). Ako pätnásťročný po absolvovaní Kolumbijskej základnej a prípravnej školy nastúpil na Yale University. Bakalársky titul v obore fyzika získal v roku 1948 na Yalovej univerzite, titul PhD. získal v roku 1951 na Massachusetts Institute of Technology. V rokoch 1954 až 1955 pôsobil ako mimoriadny profesor na Columbia University in the City of New York. V rokoch 1955 až 1993 bol profesorom na California Institute of Technology.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q172840.

Murray Gell-Mann má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo