Mostaj Kärim

Mostaj Kärim, zdroj wikipédia

Mostaj Kärim (aj: Mustaj Karim, vlastným menom Mustafa Safič Karimov (rus. Мус­та­фа Са­фич Ка­ри­мов); * 20. október 1919, Keläš – † 21. september 2005, Ufa) bol baškirský spisovateľ socialistického realizmu (básnik, prozaik a dramatik) a politik, nositeľ viacerých vyznamenaní a ocenení (mimo iné: Hrdina socialistickej práce, Leninova cena, Štátna cena ZSSR). V rokoch 1951 – 1962 bol predsedom Zväzu spisovateľov Baškirska a pôsobil aj vo Zväze spisovateľov RSFSR a ako poslanec oboch republík. Písal v baškirskom a ruskom jazyku. V roku 2019 bol na sté výročie jeho narodenia odhalený 6 metrov vysoký bronzový pamätník v Ufe, bola po ňom pomenovaná výletná loď MS Mustai Karim a Kärimova tvár bola zobrazená na ruských poštových známkach. Je po ňom taktiež pomenované baškirské národné mládežnícke divadlo a ulica v Ufe.

Životopis

Mostaj Kärim sa narodil v meste Keläš do baškirskej roľníckej rodiny. Už pred druhou svetovou vojnou začal publikovať básne, svoju prvotinu vydal v roku 1938. V roku 1941 dokončil štúdium jazykov na učiteľskom inštitúte v Ufe a po vyškolení na Novočerkasskej Vyššej vojenskej veliteľskej škole spojov odišiel ako podporučík bojovať na front.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2719262.

Mostaj Kärim má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Ruskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo