Móric Beňovský

Móric Beňovský, zdroj wikipédia

Gróf Móric Beňovský (vtedy písané Benyovszký; celým menom Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský; * 20. september 1746, Vrbové – † 23. máj 1786, Agoncy, osada „Mauritania“, Madagaskar) bol slovenský dobrodruh, cestovateľ, objaviteľ, kolonizátor, spisovateľ, kráľ Madagaskaru, plukovník francúzskej armády, veliteľ poľskej armády a rakúsky vojak. Bol prvý Európan, ktorý sa plavil v severnom Tichom oceáne (sedem rokov pred Jamesom Cookom a de La Pérousom). Autor memoárového diela Pamäti a cesty.

Beňovský bol typický predstaviteľ obdobia osvietenstva, rozvoja dopravy a obchodu a objavovania neznámych území. Bol:

Mená v iných jazykoch

Životopis

Narodil sa vo Vrbovom v roku 1746 a strávil tam aj svoje detstvo. Svoju kariéru začal ako dôstojník rakúskej armády (Slovensko bolo vtedy súčasťou Uhorska, ktoré bolo časťou rakúskej monarchie) v sedemročnej vojne. Jeho názory na náboženstvo a vzťah k autoritám spôsobili, že bol nútený opustiť rakúsku monarchiu (teda aj Uhorsko). Odišiel do Poľska kde sa 20.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q93419.

Móric Beňovský má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Beňovského, Bratislava
  2. Beňovského, Miloslavov
  3. Námestie Mórica Beňovského, Poprad
  4. Beňovského, Senica
  5. M. A. Beňovského, Vrbové
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Osobnosti s ulicami, Narodenia 20. septembra, Narodenia v 1746, Osobnosti z Vrbového, Úmrtia 23. mája, Úmrtia v 1786, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo