Mojmír

Mojmír II. bol najstarším synom kniežaťa Svätopluka a posledný historicky známy panovník Veľkomoravskej ríše. Pochádzal z rodu Mojmírovcov. Dátum a miesto jeho narodenia nepoznáme. Vieme len logicky povedať, že sa narodil na Veľkej Morave niekedy po roku 871 a jeho matkou zrejme bola Svätoplukova manželka Svätožizňa z českého rodu Přemyslovcov.

Začiatok vlády Mojmír sa stal panovníkom po smrti svojho otca v roku 894. Musel riešiť vzťahy s Východofranskou ríšou na čele s kráľom Arnulfom, ktorá sa snažila na Veľkej Morave presadzovať svoj vplyv. Krajinu poškodzovali aj jeho spory s bratom Svätoplukom, ktorý spravoval nitrianske údelné kniežatstvo.

S pokračujúcimi vnútropolitickými spormi strácala Veľkomoravská ríša dobyté územia, v roku 894 to bola Panónia, ktorú dočasne zabrala Východofranská ríša, Frankovia získali vplyv aj v Čechách, ktoré sa po nástupe Spytihněva I., roku 895, od Veľkej Moravy takisto odtrhli. Ich príklad nasledovali aj polabskí Srbi, ktorí uznali zvrchovanosť Východofranskej ríše.

V roku 896 zabrali územie okolo rieky Tisy Maďari ako Mojmírovi spojenci. Jeho brat Svätopluk II., ktorý bol už predtým v kontakte s Bavormi, navštívil v roku 897 Arnulfa, aby uzavreli spojenctvo.

x

Viac na wikipédii.

Mojmír má na Slovensku 21 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Mojmírova, Bánovce nad Bebravou
 2. Mojmírova, Bojnice
 3. Mojmírova, Bratislava
 4. Mojmírova, Košice
 5. Mojmírova, Malacky
 6. Mojmírova, Martin
 7. Mojmírova, Michalovce
 8. Mojmírova, Nitra
 9. Mojmírova, Olomouc
 10. Mojmírova, Piešťany
 11. Mojmírova, Prešov
 12. Mojmírova, Prievidza
 13. Mojmírova, Prostějov
 14. Mojmírova, Púchov
 15. Mojmírova, Slovenský Grob
 16. Mojmírova, Smižany
 17. Mojmírova, Topoľčany
 18. Mojmírova, Uherské Hradiště
 19. Mojmírova, Žilina
 20. Mojmírova, Zlaté Moravce
 21. Mojmírova, Zvolen

Zoznam bodov

 1. Mojmírova, pitná voda, prameň,
  Střelice u Brna
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo