Mojmír

Mojmír II. bol najstarším synom kniežaťa Svätopluka a posledný historicky známy panovník Veľkomoravskej ríše. Pochádzal z rodu Mojmírovcov. Dátum a miesto jeho narodenia nepoznáme. Vieme len logicky povedať, že sa narodil na Veľkej Morave niekedy po roku 871 a jeho matkou zrejme bola Svätoplukova manželka Svätožízňa z českého rodu Přemyslovcov.

Začiatok vlády Mojmír sa stal panovníkom po smrti svojho otca v roku 894. Musel riešiť vzťahy s Východofranskou ríšou na čele s kráľom Arnulfom, ktorá sa snažila na Veľkej Morave presadzovať svoj vplyv. Krajinu poškodzovali aj jeho spory s bratom Svätoplukom, ktorý spravoval nitrianske údelné kniežatstvo.

S pokračujúcimi vnútropolitickými spormi strácala Veľkomoravská ríša dobyté územia, v roku 894 to bola Panónia, ktorú dočasne zabrala Východofranská ríša, Frankovia získali vplyv aj v Čechách, ktoré sa po nástupe Spytihněva I., roku 895, od Veľkej Moravy takisto odtrhli. Ich príklad nasledovali aj polabskí Srbi, ktorí uznali zvrchovanosť Východofranskej ríše.

V roku 896 zabrali územie okolo rieky Tisy Maďari ako Mojmírovi spojenci. Jeho brat Svätopluk II., ktorý bol už predtým v kontakte s Bavormi, navštívil v roku 897 Arnulfa, aby uzavreli spojenctvo.

x

Viac na wikipédii.

Mojmír má na Slovensku 18 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Mojmírova, Bánovce nad Bebravou
 2. Mojmírova, Bojnice
 3. Mojmírova, Bratislava
 4. Mojmírova, Košice
 5. Mojmírova, Malacky
 6. Mojmírova, Martin
 7. Mojmírova, Michalovce
 8. Mojmírova, Nitra
 9. Mojmírova, Piešťany
 10. Mojmírova, Prešov
 11. Mojmírova, Prievidza
 12. Mojmírova, Púchov
 13. Mojmírova, Slovenský Grob
 14. Mojmírova, Smižany
 15. Mojmírova, Topoľčany
 16. Mojmírova, Zlaté Moravce
 17. Mojmírova, Zvolen
 18. Mojmírova, Žilina
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo