Mojmír

Mojmír II. bol najstarším synom kráľa Svätopluka a posledný historicky známy panovník Veľkomoravskej ríše. Pochádzal z rodu Mojmírovcov. Dátum a miesto jeho narodenia nepoznáme. Vieme len logicky povedať, že sa narodil na Veľkej Morave niekedy po roku 871 a jeho matkou zrejme bola Svätoplukova manželka Svätožizňa z českého rodu Přemyslovcov.

Začiatok vlády Mojmír sa stal panovníkom po smrti svojho otca v roku 894. Musel riešiť vzťahy s Východofranskou ríšou na čele s kráľom Arnulfom, ktorá sa snažila na Veľkej Morave presadzovať svoj vplyv. Krajinu poškodzovali aj jeho spory s bratom Svätoplukom, ktorý spravoval nitrianske údelné kniežatstvo.

S pokračujúcimi vnútropolitickými spormi strácala Veľkomoravská ríša dobyté územia, v roku 894 to bola Panónia, ktorú dočasne zabrala Východofranská ríša, Frankovia získali vplyv aj v Čechách, ktoré sa po nástupe Spytihněva I., roku 895, od Veľkej Moravy takisto odtrhli. Ich príklad nasledovali aj polabskí Srbi, ktorí uznali zvrchovanosť Východofranskej ríše.

V roku 896 zabrali územie okolo rieky Tisy Maďari ako Mojmírovi spojenci. Jeho brat Svätopluk II., ktorý bol už predtým v kontakte s Bavormi, navštívil v roku 897 Arnulfa, aby uzavreli spojenctvo.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q551716.

Mojmír má na Slovensku 23 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Mojmírova, Bánovce nad Bebravou
 2. Mojmírova, Bojnice
 3. Mojmírova, Bratislava
 4. Mojmírova, Košice
 5. Mojmírova, Malacky
 6. Mojmírova, Martin
 7. Mojmírova, Michalovce
 8. Mojmírova, Moravské Budějovice
 9. Mojmírova, Moravský Svätý Ján
 10. Mojmírova, Nitra
 11. Mojmírova, Olomouc
 12. Mojmírova, Piešťany
 13. Mojmírova, Prešov
 14. Mojmírova, Prievidza
 15. Mojmírova, Prostějov
 16. Mojmírova, Púchov
 17. Mojmírova, Slovenský Grob
 18. Mojmírova, Smižany
 19. Mojmírova, Topoľčany
 20. Mojmírova, Uherské Hradiště
 21. Mojmírova, Žilina
 22. Mojmírova, Zlaté Moravce
 23. Mojmírova, Zvolen

Zoznam bodov

 1. Mojmírova, pitná voda, prameň,
  Střelice u Brna
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo