Modest Petrovič Musorgskij

Modest Petrovič Musorgskij, zdroj wikipédia

Modest Petrovič Musorgskij (∗ 21. marec 1839, Karevo, Ruská ríša - † 28. marec 1881, Petrohrad) bol ruský hudobný skladateľ.

Život Pochádzal zo šľachtickej rodiny a hoci už v detstve prejavoval mimoriadne hudobné nadanie, musel sa podrobiť vôli otca a vyštudovať kadetskú vojenskú školu. Radšej sa však venoval nezáživnej úradníckej práci, žil v spoločnosti petrohradských učencov, niekedy aj spoločne s niektorými členmi tzv. Mocnej hŕstky.

Musorgskij bol vynikajúci klavirista a ešte lepší improvizátor, klavír ho učila v detstve matka, neskôr študoval u Antona Gerkeho.

Napriek nedostatočnému vzdelaniu bola osobitosť a svojráznosť jeho talentu mimoriadna, čo sa prejavilo v opere Boris Godunov. Je to opera, ktorej libreto si autor napísal sám na motívy Puškinovej tragédie obohatenej o niektoré historické skutočnosti. Táto opera z rokov 1868 - 1872 je úplne nezávislá od západoeurópskych hudobných diel. Toto dielo sa len veľmi ťažko prezentovalo na javisku. Až po dvanástich rokoch od poslednej autorovej revízie ju uviedol na scénu v petrohradskom Mariinom divadle dirigent českého pôvodu Eduard Nápravník. Cár Alexander III. spočiatku dielo zakázal kvôli realisticky vykreslenej postave cárovho vraha, ako aj presvedčivo vyjadrenému hnevu ľudu proti šľachte - bojarom.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q132682.

Modest Petrovič Musorgskij má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo