Miroslav Iringh

Miroslav Iringh, zdroj wikipédia

Miroslav Iringh (∗ 28. február 1914, Varšava - † 28. máj 1985, Varšava) bol veliteľ 535. čaty Slovákov vo Varšavskom povstaní.

Životopis Pochádzal zo slovenskej rodiny dlhodobo usadenej vo Varšave. Venoval sa literárnej a novinárskej tvorbe. V septembri 1939 príslušník ]. Po vojne bol novinárom a fotografom a bol postihovaný komunistickým režimom za členstvo v Armii Krajowej. Spolupracoval s periodikami Život, Gazeta Lubelska, Życie Warszawy. Zomrel na rakovinu plúc. V súčasnosti je po ňom vo varšavskom Czerniakove pomenované námestie. V roku 2007 mu bol udelený Rad Ľudovíta Štúra I.m.

Účasť vo Varšavskom povstaní Podporučík Miroslav Iringh (bojové meno „Stanko“) bol počas Varšavského povstania v r. 1944 veliteľom 535. čaty Slovákov skupiny „Kryska“ Armii Krajowej, ktorá pôsobila v štvrti Czerniakow. Samotná čata bola sformovaná už v roku 1943 a jej členovia nosili na rukáve osobitnú pásku so slovenskou trikolórou a slovenským znakom (na rozdiel od bielo-červenej pásky ostatných príslušníkov AK).

Vyznamenania , Order Virtuti Militari (V. triedy) , Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski , Krzyż Walecznych – czterokrotnie , Krzyż Partyzancki , Krzyż Zasługi - dwukrotnie , Krzyż Armii Krajowej , Warszawski Krzyż Powstańczy , Rad Ľudovíta Štúra II. triedy – 2007, in memoriam

x

Viac na wikipédii, wikidata Q3489069.

Miroslav Iringh má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo