Miroslav Dudok

prof. PhDr. Miroslav Dudok, DrSc. (* 31. júl 1952, Erdevík, dnešné Srbsko) je slovenský jazykovedec narodený v Srbsku, univerzitný profesor, prekladateľ a básnik. Patrí medzi najznámejších slovenských slavistov a je jedným z najcitovanejších slovenských jazykovedcov v Srbsku. Napísal rôzne monografie, vedecké knihy, štúdie, publikoval rozličné príspevky v časopisoch a zborníkoch, prekladal a spolupracoval na mnohých dielach. Podľa slovenského jazykovedca Slavomíra Ondrejoviča predstavuje Miroslav Dudok spájajúci most medzi vojvodinskou a slovenskou slovakistikou, a to most, po ktorom sa chodí obojsmerne.

Životopis

Narodil sa v malej vojvodinskej obci Erdevík, kde približne od polovice 19. storočia žije početná menšina Slovákov. Obec je dnes súčasťou Srbska, no vtedy bola ešte súčasťou Juhoslovanskej federatívnej ľudovej republiky.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13450320.

Miroslav Dudok má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí jazykovedci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo