Mirko Nešpor

Mirko Nešpor, zdroj wikipédia

Mirko Nešpor (∗ 28. september 1924, Skalica – † 17. december 1944, Bratislava) bol slovenský vysokoškolák, študent Stavebnej fakulty SVŠT v Bratislave, antifašista a účastník Slovenského národného povstania.

Život Narodil sa ako jedno z piatich detí Antona Nešpora a Ľudmily Nešporovej, rodenej Korčákovej v Skalici. Tu aj študoval na osemročnom gymnáziu. Neskôr sa spolu s rodičmi presťahoval do Holíča. Napriek tomu, že vynikal v matematike a fyzike, s pokračovaním štúdia na vysokej škole z finančných dôvodov váhal. Na Vysokej škole technickej v Bratislave začal študovať až po tom, čo si zabezpečil štipendium, ktoré ho však zaväzovalo zostať pracovať po skončení štúdia 5 rokov v štátnej službe. Už v tej dobe bol presvedčený antifašista.

Do ilegálnej činnosti sa zapojil v lete 1944. Po skončení 1. ročníka odišiel na prázdninovú prax na stavbe priehrady v Ústí nad Oravou. Tam sa spolu s Ľubomírom Linhartom podieľal na organizovaní a zakladaní národných výborov v obciach na Orave. Po príchode do Banskej Bystrice bol poverený odovzdávať politické inštrukcie ilegálnemu hnutiu na Orave, tam sa tiež niekoľkokrát zapojil so zbraňou v ruke do ozbrojeného boja. Cestu cez územie obsadené nacistami uskutočnil dvakrát. Svoje postrehy z obsadeného územia, protifašistického hnutia na Orave a partizánskych bojov odovzdával redakcii povstaleckých novín Pravda. Koncom októbra sa zúčastnil partizánskeho boja v Nízkych Tatrách, kde ochorel a na odporúčanie velenia jednotky sa vrátil do rodiska, kde žil v ilegalite.

Pred zatknutím sa rozhodol ujsť do Bratislavy, na železničnej stanici v Skalici ho 13. decembra zatkli príslušníci Hlinkovej gardy. Tam bol podrobený krutému dvojdňovému výsluchu. Dňa 16. decembra ho previezli na Ústredňu štátnej bezpečnosti do Bratislavy na Vlčkovej ulici 35, no po tom, čo vyšlo najavo, že dobitý väzeň nehodlá vypovedať ani po krutom mučení, sa ho rozhodli vyšetrovatelia zbaviť. Mirko Nešpor bol popravený v pivničnej cele. Podľa oficiálnej správy väzeň Nešpor spáchal samovraždu a obesil sa. Odporuje tomu skutočnosť, že v čase smrti mal ruky pevne zviazané reťazou, ktorá sa mu zarezala hlboko do rúk. Tieto rany boli tak bolestivé, že ruky prakticky nemohol dať od seba.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771770.

Mirko Nešpor má na Slovensku 24 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Nešporova, Banská Bystrica
 2. Mirka Nešpora, Bystričany
 3. Mirka Nešpora, Gbely
 4. M. Nešpora, Holíč
 5. M. Nešpora, Ilava
 6. Nešporova, Košice
 7. Nešporova, Liptovský Mikuláš
 8. M. Nešpora, Lučenec
 9. Mirka Nešpora, Malacky
 10. Nešporova, Martin
 11. Mirka Nešpora, Námestovo
 12. Nešporova, Olomouc
 13. Nešporova, Poprad
 14. M. Nešpora, Práznovce
 15. Mirka Nešpora, Prešov
 16. Nešporova, Šaľa
 17. M. Nešpora, Šaštín-Stráže
 18. M. Nešpora, Senica
 19. Nešporova, Sezemice
 20. Nešporova, Skalica
 21. Mirka Nešpora, Sliač
 22. Nešporova, Šoporňa
 23. Nešporova, Žilina
 24. M. Nešpora, Zvolen
Kategórie: Osobnosti SNP, Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 28. septembra, Narodenia v 1924, Osobnosti zo Skalice, Úmrtia 17. decembra, Úmrtia v 1944, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo