Miloš Kolesár

Miloš Kolesár (∗ 12. november 1892, Novi Sad – † 6. december 1983, Bratislava) bol slovenský novinár, redaktor a úradník. Pseudonym: Pohronský, Horehronský, Podunajský

Rodina , otec: Pavol Kolesár , matka: Karolína rod. Filipčová , brat: Ivan Kolesár , synovia: Miloslav Kolesár, Martin Kolesár , dcéry: Emília vyd. Dewasneová, Viera vyd. Lorencová, Margita Kolesárová , manželka: Margita rod. Morháčová

Životopis Ľudovú školu navštevoval vo Vyšnej Boci a v Brezne, meštiansku školu v Brezne a v Banskej Bystrici (1904 - 1908), obchodnú školu v Banskej Bystrici (1908 - 1909), študoval na Učiteľskom ústave v Lučenci (1910 - 1912), v Turčianskych Tepliciach (1912 - 1913). Maturoval v roku 1919.

Od roku 1913 pracoval ako kreslič u architekta Peierbergera v Banskej Bystrici, neskôr bol úradník a redaktor mnohých slovenských novín a časopisov. Zakladateľ, vydavateľ a redaktor jedného z prvých slovenských ilustrovaných časopisov Nový svet. Zostavil a zredigoval Zlatú knihu Slovenska, autor autobiografického románu a zbierky lyrizovanej prózy, prispieval do tlače ktorú redigoval.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13449992.

Miloš Kolesár má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo