Miloš Janoušek

Miloš Janoušek, zdroj wikipédia

Miloš Janoušek (* 16. júl 1952, Bratislava) je pesničkár, spisovateľ a publicista. Občianskym povolaním je lekár.

Biografia

Počas štúdií v Prahe pôsobil v Divadle na Nerudovce, v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch ako hudobník spolupracoval s viacerými amatérskymi divadlami (Divadlo Pegasník, Modré divadlo, Fyloxéra), neskôr skladal hudbu pre inscenácie profesionálnych divadiel (Divadlo Andreja Bagara Nitra, Divadlo SNP Martin, Maďarské oblastné divadlo Komárno a i.), pre televízne a rozhlasové inscenácie.

V roku 1976 vystúpil na legendárnom Koncerte mladosti v Pezinku. V roku 1979 spolu s Ivanom Hoffmanom, Paľom Malovičom, Dušanom Valúchom, Julom Kazimírom a Petrom Michalovičom spoluzakladal združenie pesničkárov Slnovrat. Od polovice osemdesiatych rokov hrá s Dušanom Valúchom a Karolom Svozilom v skupine Jednofázové kvasenie, s ktorou vydal viacero albumov (Jednofázové kvasenie, Ein Stein Blues, Jednofázové kvasenie Live, Bezfázový stav, Druhý pes, tretia fáza, Rybí menuet, V budúcom živote), nahrávky má aj na albumoch Slnovratu a ďalších hudobných sampleroch.)

Spolu s Jednofázovým kvasením spolupracoval aj na netradičných hudobno-slovných projektoch ako Hugolín Gavlovič: Valaská škola mravov stodola a Daniel Speer: Uhorský Simplicissimus. Vystupoval na väčšine významných festivalov a prehliadok (Porta, Zahrada, Ostravský folkový kolotoč, Martinské Folkfórum, Poetická lýra, Blues na Dunaji, Lodenica, Fest Dobré Bohunice a i.)

Píše hry pre profesionálne divadlá (Divadlo a.ha., Divadlo Ticho a spol., Činohra Slovenského národného divadla, Staré divadlo Nitra), viaceré jeho scenáre boli realizované aj v zahraničí (Slovenské vojvodinské divadlo, Báčsky Petrovec, Srbsko, Knjaževsko-srbski teatar Kragujevac, Srbsko).)

Na podklade jeho tvorby vznikli inscenácie, ktoré do svojho repertoáru zaradili viaceré profesionálne aj amatérske súbory, napr. Izrafel (Ticho a spol.), Deja vu, Zaplavenie (Ticho a spol.), Topil sa kôň (Divadelný súbor Atď Žiar nad Hronom). Spolupracuje aj na inscenáciách združenia Stopy snov DSS Prima (Paťa a pastieri, Stopy snov, Akože môžem... a i.)

Pre Slovenský rozhlas roky pripravoval reláciu o folku Folkový klub a Trojkolku, pre RMC Radio Pesničky do tmy. Bol redaktorom časopisu CFT (Country, folk a trampská hudba), ako editor pripravil pre vydavateľstvo Meritum knihy textov pesničkárskeho združenia Slnovrat, skupiny Punto a rybacé hlavy, Martina Maška, básní Pavla Maloviča a Dušana Valúcha.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q15736262.

Miloš Janoušek má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo