Milka Zimková

Milka Zimková, zdroj wikipédia

Milka Zimková (∗ 1. august 1951, Okružná) je slovenská prozaička, režisérka, autorka monodrám a herečka.

Životopis Študovala v Okružnej, Kapušanoch, Prešove a napokon v Bratislave herectvo na divadelnej fakulte DAMU, kde ukončila štúdium v roku 1973. Po ukončení štúdia pracovala rok v divadle v Trnave, neskôr pôsobila väčšinou v slobodnom povolaní. Spolupracuje s filmom, televíziou a umeleckými agentúrami. Ako herečka účinkovala vo viacerých celovečerných filmoch. Okrem pravidelných vystúpení na Slovensku viackrát účinkovala v Česku, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Rusku, Bulharsku i na Kube. Žije v Bratislave.

Tvorba Prvú knižku, ktorá jej vyšla v roku 1980, len o dva roky neskôr sfilmoval slovenský režisér Štefan Uher. Svoje literárne diela umiestňuje hlavne z prostredia východoslovenského vidieku, kde vykresľovala osudy žien, ktoré hľadajú životné šťastie. Charakteristickým prvkom jej próz je bohaté používanie východoslovenského nárečia. Okrem literatúry sa úspešne presadila i ako herečka, režisérka a scenáristka.

Dielo Próza , 1980 – Pásla kone na betóne, cyklus próz (sfilmované v roku 1982, režisér Štefan Uher) , 1985 – No a čo, súbor poviedok , 1999 – Bez slov

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12037424.

Milka Zimková má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí dramatici, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1908, Osobnosti z Hranovnice, Úmrtia 15. júla, Úmrtia v 1981, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo