Milan Polák

Milan Polák (∗ 17. august 1897, Čadca - † 2. august 1951, medzi Kostolnou a Záblatím) bol slovenský dôstojník, politik, pedagóg, poslanec SNR.

Život Základnú a meštiansku školu navštevoval v Žiline, učiteľský ústav v Ostrihome. Pôsobil ako učiteľ na viacerých miestach Slovenska, neskôr činiteľ ústredných štátnych orgánov. Príslušník slovenskej armády. Účastník protifašistického odboja, člen Ústredného národného revolučného výboru, podieľal sa na prípravách SNP. V aktívnej vojenskej službe v hodnosti kapitána pôsobil na Veliteľstve pozemných vojsk v Banskej Bystrici (1944). Pobočník Jána Goliana, člen štábu Veliteľstva 1. československej armády na Slovensku. Člen povstaleckej SNR v Banskej Bystrici. Povereník zdravotníctva, spoluzakladateľ a funkcionár DS, spoluzakladateľ a vedúci činiteľ Strany slovenskej obrody. Poslanec Národného zhromaždenia a SNR, člen predsedníctva SNR. V mocenskom boji počas tzv. Februára 1948 sa podieľal na zlikvidovaní Demokratickej strany na Slovensku.

Zomrel pri autonehode a pochovaný je v Bratislave.

Rodina , otec Ondrej Polák , matka Sidónia rod. Hirschová , manželka Zlatica rod. Benková

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12037281.

Milan Polák má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. M. Poláka, Martin
 2. V. Poláka, Nový Jičín
 3. Polákova, Ostrava

Zoznam bodov

 1. Poľakovo, miesto,
  087 01 Mičakovce
 2. Polákovo, miesto,
  027 55 Dlhá nad Oravou
 3. Polákova, miesto,
  018 51 Nová Dubnica
 4. Polákovo, miesto,
  027 54 Veličná

Zoznam vôd

 1. Polák, plocha
 2. Polákov, stream
Kategórie: Osobnosti SNP, Slovenskí dramatici, Narodenia 17. augusta, Narodenia v 1897, Osobnosti z Čadce, Úmrtia 2. augusta, Úmrtia v 1951, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo