Milan Kiripolský

Milan Kiripolský, zdroj wikipédia

PhDr. Milan Kiripolský (∗ 3. marec 1946, Nové Zámky – † 27. august 1999, Martin) bol slovenský etnológ, muzeológ, literárny umelec a publicista.

Zaslúžil sa o rozvoj múzejníctva v oblasti Kysúc, v rámci Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke a Slovenského národného múzea.

Život Milan Kiripolský študoval na deväťročnej ZŠ v Beluši, potom na gymnáziu v Púchove. Vysokoškolské štúdia absolvoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, na katedre etnológie získal titul PhDr. v roku 1981.

Počas života pracoval pre Okresné osvetové stredisko a Okresnú pamiatkovú správu v Považskej Bystrici. V 1969 bol iniciátorom zriadenia Okresného vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Je autorom libreta a scenára prvej stálej expozície dejín a národopisu považskobystrického regiónu. Po nástupe normalizácie nemohol publikovať pod vlastným menom. V rokoch 1982 - 1990 pôsobil v Kysuckom múzeu v Čadci. Spolupracoval na projekte areálu vodných stavieb v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke a neskôr projektu obnovy areálu múzea. Podieľal sa aj na tvorbe scenára stálej expozície starších dejín Kysúc, umiestnenej v kaštieli v Radoli.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771679.

Milan Kiripolský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 3. marca, Narodenia v 1946, Osobnosti z Nových Zámkov, Úmrtia 27. augusta, Úmrtia v 1999, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo