Milan Ferko

Milan Ferko, zdroj wikipédia

Milan Ferko (pseudonymy A. Binderov, František Milko a i.) (∗ 14. december 1929, Veľké Rovné – † 26. november 2010) bol slovenský prozaik, básnik, dramatik, autor literatúry pre deti a mládež a textár; brat novinárov Jozefa a Vladimíra Ferka, otec PHDr. Dragana a akademického sochára Ľubomíra Ferka.

Životopis Pochádzal z drotárskej rodiny. Vzdelanie získaval vo Veľkom Rovnom, Žiline, Nitre a neskôr vyštudoval Právnicku fakultu Univerzitu Komenského v Bratislave. V rokoch 1951 – 1955 bol redaktorom denníka Smena, v rokoch 1955 – 1956 týždenníka Kultúrny život. Od roku 1956 bol zakladateľom a šéfredaktorom Mladej tvorby, v rokoch 1960 – 1969 bol šéfredaktorom Slovenských pohľadov. Pre podporu obrodného procesu na stránkach Slovenských pohľadov v septembri 1969 odvolaný a vylúčený zo Zväzu slovenských spisovateľov. V rokoch 1970 – 1975 bol redaktorom vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, od roku 1976 sa profesionálne venoval literárnej tvorbe. Po roku 1989 bol vedúcim činiteľom Spolku slovenských spisovateľov, predsedom umeleckého odboru Matice slovenskej, v roku 1993 jej „vrátil“ Slovenské pohľady, ktoré viedol do konca roka 1994. V rokoch 1994 – 1998 bol generálny riaditeľ sekcie štátneho jazyka a národného písomníctva na Ministerstve kultúry SR. Jeho syn Ľubomír Ferko je známy výtvarník.

2. januára 2011 ho prezident Ivan Gašparovič vyznamenal Radom Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam.http://www.sme.sk/c/5705835/prezident-ocenil-aj-kontroverzneho-milana-ferka.html

Tvorba Začiatky jeho literárnej tvorby tvorili aktuálne články, knižný debut mu vyšiel až v roku 1951. Na začiatku sa venoval písaniu poézie, ktorá sa niesla v duchu nadšenia zo stavieb mládeže a sovietskych a internacionálnych vzorov. Neskôr sa snažil vyrovnať so socialistickou etikou a politickými premenami sveta. Venoval sa tiež literatúre faktu a románom pre deti a mládež, kde písal o Indiánoch, pirátoch, slávnych zbojníkoch, či svoje vlastné zážitky z detstva, ktoré poznačila 2. svetová vojna. V detskej poézii sa pokúsil hravou formou podať poznatky o socialistickom živote, nových vynálezoch, technike alebo spracovával staršie typy rozprávok. Okrem poézie a prózy sa venoval tiež písaniu drámy, rozhlasových hier, literatúry faktu a je autorom textov piesní, ktoré zhudobnil M. Novák, Ján Cikker, A. Moyzes a iní. Venoval sa tiež prekladom poézie najmä z ruštiny, ale i bulharčiny a srbochorvátčiny.

x

Viac na wikipédii.

Milan Ferko má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Andrej Ferko: Andrej Ferko, a jeho ulice, Andrej Ferko na wikipédii. Existuje aj Ľubomír Ferko: Ľubomír Ferko, a jeho ulice, Ľubomír Ferko na wikipédii.
Kategórie: Narodenia 14. decembra, Narodenia v 1929, Osobnosti z Veľkého Rovného, Úmrtia 26. novembra, Úmrtia v 2010, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo