Mikuláš Zmeškal

Mikuláš Zmeškal, zdroj wikipédia

Mikuláš Zmeškal - "Zmeskál de Domanovecz" (∗ 20. november 1759, Leštiny - † 26. jún 1833, Viedeň) bol hudobný skladateľ, úradník.

Rodina , otec Gabriel Zmeškal , matka Katarína rod. Meerwaldtová , brat Gabriel Zmeškal

Životopis Pochádzal z oravského zemianskeho rodu, matka Katarína rod. Meerwaldtová bola Banskobystričanka. Študoval na evanjelický gymnáziu v Banskej Bystrici, 1770-1778 s podporou K. Pálfiho na Tereziane vo Viedni, 1782 zložil advokátsku skúšku v Budapešti. Hudobne vzdelaný, základy hry na klavíri získal pravdepodobne v rodisku, potom študoval hru na violončelo u A. Krafta vo Viedni. Úradník Hontianskej stolice, advokátsky kandidát v Budapešti, úradník, nakoniec jeden z riaditeľov a radca dvorskej kancelárie vo Viedni. Vynikajúci violončelista, venoval sa aj skladbe komornej hudby. Vo Viedni získal významné postavenie v hudobnom živote mesta, jeden z najbližších priateľov L. van Beethovena, priateľ J. Haydna. Beethoven mu venoval Qurtetto serioso f moll, op. 95 (1810) a Haydn 6 zo svojich tzv. Slnečných kvartet, op 20. Z jeho korešpondencie s Beethovenom sa zachovalo okolo 150 listov a odkazových lístkov.

Pamiatky , rkp. skladieb v Gesellschaft für Musikfreunde a korešpondencia s L. van Beethovenom v Österreichische National Bibliothek vo Viedni

x

Viac na wikipédii, wikidata Q15446205.

Mikuláš Zmeškal má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo